Hlavní navigace

Poštovní spořitelna: Komentář k růstu českého HDP

Český HDP rostl v posledním kvartále o 6,9% y/y a po pozitivní revizi růstu ve třetím čtvrtletí si tak za celý rok připsal 6,6%. Jedná se o výborný výsledek, i když ČR podobně jako Polsko roste polovičním tempem Slovenska. Na druhé straně růst v eurozóně stále překonáváme skoro trojnásobně.

Sdílet

Na růstu se v posledním kvartále opět podílela pravděpodobně vyváženější kombinace domáci a zahraniční poptávky, zatímco v první části roku táhla růst především spotřeba domácností. Podobně jako na Slovensku se na růstu v posledním kvartále podepsalo také několik jednorázových faktorů, především předzásobení českých domácností v důsledku zdražování ve zdravotnictví.

Co na to trhy?

Dobré číslo přispělo k dalšímu tlaku na posílení koruny. Ta po ránu prorazila důležité technické úrovně a blíží se k 25,00 EUR/CZK. Na současných úrovních je o více jak 10% silnější než před rokem.

Co nás čeká dál?

Před sebou máme období mírného zvolnění růstu. Domácí poptávka kvůli stagnaci reálných mezd pravděpodobně poroste pomaleji. Výraznější rozjezd reálných exportů zase očekávám až ke konci roku 2008 a na začátku roku 2009, kdy se postupně projeví nové výrobní kapacity Škody auto a automobilky Hyundai. Na české ekonomice se také může načas podepsat slabší poptávka ze zemí eurozónny, která prochází fází zpomalení růstu. Na druhé straně si nemyslím, že by zlepšování čistého exportu výrazněji ohrozila silná koruna, proti které je většina velkých exportérů s předstihem zajištěna.

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).