Hlavní navigace

Posilující koruna zlevňuje mezinárodní jízdné

Všichni, kteří jezdí vlakem do zahraničí a kupují si v Česku jízdenky v korunách, mají jízdné rok od roku i měsíc od měsíce levnější. I přesto, že ceny mezinárodních jízdenek v Evropě v posledních letech mírně rostly, posilující koruna cenu pro české zákazníky neustále snižuje. Snížení cen v korunách přitom převažuje růst tarifu v eurech, cesta vlakem tak ve finále zlevňuje.

Sdílet

Dnes ráno se euro obchodovalo za 25,17 korun, na jaře roku 2004 to přitom bylo 33 korun. Mezinárodní jízdné se mezi všemi železničními společnostmi v Evropě určuje v eurech a výsledná cena se pak přepočítává na koruny. Díky stále silnější koruně vůči euru tak zlevňují i cesty na Slovensko nebo do Maďarska, tedy do zemí, kde se euro jako platební jednotka nepoužívá.

Praha – Vídeň

Jednosměrná jízdenka bez slev stála v polovině prosince loňského roku 906 korun. Zatímco v eurech se cena za poslední čtyři měsíce neměnila, v korunách kvůli oslabování eura klesla celkem o 56 Kč, tedy o 6 %. Kromě tohoto obyčejného mezinárodního jízdného nabízejí České dráhy řadu slev, například Wien SCspezial. Jednosměrnou jízdenku s místenkou do vlaku SuperCity Pendolino je tak možné zakoupit za 531 Kč. Bližší informace jsou na stránkách www.scpendolino.cz.

Praha – Berlín

Nejlevnější jízdenku z Prahy do Berlína je možné od ledna letošního roku pořídit na eShopu Českých drah za 29 EUR. Zatímco cena v eurech se od zavedení této akční nabídky neměnila, v korunách zaplatil cestující v lednu a únoru 768 korun, v dubnu to bylo už o 30 korun méně. Detailní informace o nabídce jsou k dispozici na www.cd.cz/nemecko pod záložkou „Akční nabídka – prodej přes eShop ČD“.

Praha – Košice

V roce 2004 stála jednosměrná jízdenka bez jakýchkoliv slev 1059 korun. Za poslední čtyři roky se tato cena snížila o 171 korun, tedy o 16 %. Uvažována je obyčejná jízdenka ve vzájemné sousedské přepravě ČD – ZSSK (detailní informace na www.cd.cz/slovensko). Kromě obyčejného jízdného České dráhy nabízejí zvýhodněné zpáteční jízdenky se slevou City Star (www.cd.cz/citystar). Jízdenku z Prahy do Košic a zpět je tak možné pořídit za 1240 korun.

Praha – Mnichov

V roce 2005 stála zpáteční jízdenka München Spezial 1586 korun, v současnosti je v prodeji za 1428 korun. Cena tedy v důsledku posilování koruny poklesla téměř o 10 %. Informace o nabídce jsou na www.cd.cz/nemecko pod záložkou München/Nürnberg Spezial.

Ostrava – Varšava

V roce 2004 stála nejvýhodnější zpáteční jízdenka 1073 korun, v současnosti se prodává o téměř 250 korun levněji. Cena jízdenky tak poklesla o 23 %.

Ostrava – Krakov

Nejlevnější zpáteční jízdenka z Ostravy do Krakova vyšla v roce 2004 na 630 korun. V současnosti stojí 419 Kč, tedy o 33 % méně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).