Hlavní navigace

Po oznámení možného IPO posilují akcie Tatry během týdne na trhu RM SYSTÉM o 22%

Uplynulý týden byl pod taktovkou oznamovaných kvartálních výsledků hospodaření významných českých akciových podniků. V poslední době se trh začíná chovat opět standardním způsobem a jednotlivé tituly reagují více na fundamentální zprávy než zahraniční faktory. Pozitivně na akciové trhy působila rovněž klesající cena ropy, která se z historických maxim vrátila zpět k 127 USD za barel.

Sdílet

Nejsilnější nárůst ovšem zaznamenaly akcie Tatry, které se obchodují na akciovém trhu RM SYSTÉM. Titul během týdne posílil o 22% a v pátek uzavřel na 305 Kč za akcii, důvodem bylo oznámení šéfa firmy Ronalda Adamse, který publikoval záměr firmy umístit v budoucnost akcie firmy i na pražskou burzu. IPO ale určitě nebude realizováno v letošním roce, tudíž jsou reakce a posílení kurzu akcie předčasné a nezaložené na konkrétnějších informacích. Nikdo nestanovil termín, velikost emise ani kurz, s kterým by byla primární emise vydávána. Tatra by získané finanční prostředky mohla investovat do zvýšení výrobní kapacity a nových technologií.

Společnost v současné době kontroluje finanční skupina Blue River. Tu založil člen tehdejší tatrovácké dozorčí rady, Američan Ronald Adams. O kontrolu nad Tatrou se podělí s belgickou skupinou KBC (vlastníkem banky ČSOB) a dále s indickou skupinou Vectra, která kromě podílu v Blue River vlastní přímo v Tatře 11% akciový podíl.

Pouze 8,4% akcií je v rukou drobných akcionářů a jednou z jejich obav bylo riziko vyvlastnění drobných akcionářů. V případě, že pan Adams myslí IPO vážně, těžko může předtím squeeze-out zvažovat, protože následný prodej akcií zpět investorům v rámci primární emise by nevypadal příliš důvěryhodně.

Ovšem spíše než IPO jsou pro akcionáře v současné době důležitější výsledky hospodaření. Za loňský rok společnost vytvořila konsolidovaný čistý zisk 901 mil. Kč, meziroční nárůst o 128%. Čistý zisk na akcii dosahuje 43 Kč, poměr kurzu a zisku na akcii dosahuje zajímavé hodnoty 7. Dividendu společnost nevyplácí. Tržby vzrostly o 65% na 8,383 mld. Kč.

V uplynulém týdnu se opět ukázalo, jak je pro investory důležité mít přístup na akciový trh RM-SYSTÉM, kde se kromě tradičních SPADových titulů obchodují i další společnosti. Kromě Tatry, která od opětovného uvedení na RM-S v roce 2005 posílila o více než 400%, zmiňme Vítkovice. Akcie této strojírenské skupiny vzrostly o téměř 1 300%. Silnou trojku doplňují akcie ArcelorMittal Ostrava se zhodnocením o 280% během necelých tří let. Vedle menších českých titulů nalezneme na RM-S ještě akcie velkých světových korporací obchodovaných v českých korunách. Jedná se například o společnosti Intel, Nokia, Deutsche Telecom, Volkswagen a řadu dalších.

Největší týdenní pokles zaznamenaly akcie Orco. Důvodem byly oznámené horší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky. Silně negativně překvapily zejména tržby společnosti, které dosáhly 47,2 mil. EUR. Očekávání trhu bylo přitom 78,4 mil. EUR. Čistá ztráta dosáhla za první kvartál 13,1 mil EUR, přičemž analytici očekávaly pouze 9,7 mil. EUR.

Na stejné úrovni jako minulý týden uzavřely akcie AAA Auto. Týden byl ale pro prodejce ojetin silně volatilní. Investoři se obávali pátečního reportu hospodářských výsledků. Ty byly nakonec mírně pozitivní, respektive ztráta nebyla tak velká, jak se očekávalo a výsledky pomohly akciím k pátečním růstu na 24,80 Kč.

Při tržbách 115,3 mil. EUR vytvořil podnik v prvním kvartále ztrátu 5,3 mil. EUR. Problém zůstávají nízké ziskové marže, přezaměstnanost, dovoz levnějších ojetin ze zahraničí a vysoký stav aut na skladě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).