Poptávka trvá, nabídka se rozšiřuje

Trh nového bydlení v České republice po vstupu země do EU je stabilní a dále roste. To je hlavní sdělení, které přinášejí průběžné ukazatele v prvních měsících po vstupu.

Sdílet

Českým realitním trhem hýbou především dva základní trendy: trvající zájem o nové vlastnické bydlení a rozšiřující se nabídka developerů, uvádí generální ředitel společnosti CENTRAL GROUP Dušan Kunovský. Takový vývoj podle jeho slov odpovídá obecnému evropskému trendu a dá se očekávat, že bude pokračovat. Jako nepodložené se ukázaly spekulace některých pozorovatelů o tzv. „realitní bublině“.

Trvající poptávku po nových bytech a domech do vlastnictví táhnou zejména dva hlavní faktory: vědomí výhodnosti takové investice a příznivá situace na trhu hypoték. Ceny nových zděných bytů stále rostou uvádí Kunovský. I když připouští, že tempo růstu oproti minulému období mírně zpomalilo, očekává Kunovský pro nejbližší období roční růst cen nových bytů zhruba 5–10%, zatímco v minulosti činil až 20%. Většina klientů si nový byt samozřejmě pořizuje pro vlastní bydlení. Při jejich rozhodování hraje podle Kunovského dominantní roli především kvalita lokality (její dopravní obslužnost, vybavenost službami, rezidenční tradice, okolní zeleň apod.). Příklon obyvatelstva k vlastnické formě bydlení potvrzuje také tržní analýza, která jej dokonce zdůvodňuje změnou v myšlení lidí. Velmi často si však lidé pořizují byty jako investici do budoucna, například k pronájmu, doplňuje Kunovský. Pokud se týká charakteru nových bytů, stále zásadně převažují menší byty dispozic 1+kk a 2+kk v cenách do zhruba 2 milionů korun. V oblasti rodinných domů je situace obdobná, výrazně převažuje zájem o menší domy s pozemky v cenách do zhruba 4 milionů korun.

Důležitým ukazatelem, který stabilně jeví růstovou tendenci, je mobilita obyvatelstva – ochota lidí stěhovat se. Podle posledních průzkumů si každá třináctá pražská domácnost hodlá v nejbližších dvou letech pořídit nové bydlení. Praha je obecně na trhu bydlení fenoménem, a to nejen z důvodu vyšší úrovně reálných příjmů obyvatel. Stále je velké množství lidí, kteří do Prahy přicházejí za prací, vzděláním, seberealizací, říká Dušan Kunovský. Teprve s velkým odstupem pak následují Brno a další velká města.

Pokud se hypoték týká, i přes mírný růst úrokových sazeb v posledním období je stále financování bydlení hypotéčním úvěrem velmi výhodné. Optimismus na trhu podporují také samy banky, které se nabídkami dlouhodobých fixací úrokové sazby snaží rozptýlit obavy klientů z nepředvídatelného nárůstu úroků. Trendem je také nabídka určitých „balíčků“ produktů, které banky připravují s některými developery. Za všechny můžeme jmenovat například program 100.000 + SPLÁTKY, který nabízí společnost CENTRAL GROUP ve spolupráci s Českomoravskou hypotéční bankou. Až 40% klientů CENTRAL GROUP při investici do bydlení využívá hypotéčního úvěru.

Optimistická očekávání dávají najevo také developeři bytové výstavby. Většina z nich stále rozšiřuje a zkvalitňuje svou nabídku. Z dostupných údajů vyplývá, že momentálně je jen v Praze rozestavěno téměř 8.000 bytů a dalších bezmála 10.000 se do výstavby připravuje (tyto byty by měly být do nabídky zařazeny v nejbližším roce). V celorepublikovém úhrnu bylo za prvé pololetí tohoto roku rozestavěno bezmála 19.500 bytů. Pravý boom bytové výstavby se dá očekávat v letech 2006 – 2007 tak, aby poslední klienti mohli využít snížené (5%) sazby DPH pro bytovou výstavbu, uvádí k tomuto tématu Dušan Kunovský, generální ředitel společnosti CENTRAL GROUP. Možnost využít při pořízení bytu výhodnější sazby DPH končí 31. prosincem 2007.

Z předchozích ukazatelů také jasně vyplývají důvody dalšího významného trendu, a to poklesu cen starších bytů. „Ceny starších, zejména panelových bytů zákonitě klesají. Každému musí být jasné, že panelové domy dosluhují a na jejich plošné generální opravy prostě nebudou peníze.“ uvádí Kunovský. Investovat v takové situaci do starého bytu v „paneláku“ se opravdu nejeví jako dobrá volba. O tom, že nové byty nabízejí nepoměrně vyšší standard bydlení, asi netřeba diskutovat.

CENTRAL GROUP a.s., 20.9.2004

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).