Hlavní navigace

Poptávka po spekulativním nákupu bytů v centru Prahy roste

Praha, 22. února 2007 - Poptávka po malých a středně velkých bytech v centru Prahy roste. Za jejím vzrůstem stojí hlavně cizinci, kteří investují do nákupu bytů za účelem dalšího pronájmu.

Sdílet

Zájem o malé byty v samém centru Prahy a přilehlých čtvrtích mají hlavně cizinci nebo Češi dlouhodobě žijící v zahraničí. Nejžádanější lokalitou je Praha 1, Staré Město, Vinohrady, ale pak také přilehlé části Prahy s velmi dobrou dopravní infrastrukturou a spojením do centra. „Nejvíce žádanou lokalitou je samozřejmě Praha 1, ale v poslední době pozorujeme rostoucí zájem i o další nové lokality, jako jsou třeba Holešovice,“ říká Aleš Ježek z realitní společnosti Home Sweet Home. „V tomto případě musí být poměr mezi kvalitou a cenou velmi výhodný,“ upozorňuje na zvláštní případ Ježek a jedním dechem dodává, že nedávno zařídil financování a prodej 27 bytů právě v Holešovicích skupině irských investorů. „V současné době jsou nejčastěji poptávané byty o velikosti do 70 m2 , které jsou před renovací a jejich cena se pohybuje mezi 2 – 5 mil. Kč,“ dodá Ježek z Home Sweet Home. Nájemné se potom v renovovaných bytech pohybuje v závislosti na lokalitě v řádech desetitisíců korun. „Obvyklý tržní nájem bytu o velikosti 50 m2 se pohybuje mezi 10–30 tis.Kč za měsíc a v případě krátkodobého pronájmu může dojít k navýšení až o 30 %,“ upřesňuje Aleš Ježek z Home Sweet Home. Výtěžnost spekulativní investice začíná na 5% při minimálním riziku ztráty investované částky, ale často se pohybuje mezi 7 – 8 %.

Konce loňského roku společnost Home Sweet Home zprostředkovala nákup 27 bytových jednotek v Holešovicích pro skupinu irských investorů. Jednalo se o poskytnutí komplexních služeb, včetně výběru vhodných nemovitostí, vyřízení hypotéky a poskytnutí právního servisu. „Můžeme říci, že zahraniční investoři, ať již individuální nebo skupinoví objevili investiční možnosti v Praze,“ říká Ježek z Home Sweet Home a dodává, že tomu samozřejmě nahrávají i nízké sazby hypoték v České republice. „Téměř všechny investice, které jsme pro naše klienty zprostředkovávali byly financovány kombinací hypotéky a vlastního kapitálu, kde se podíl vlastních zdrojů pohyboval pouze mezi 10–15 %,“ říká Aleš Ježek a dodává: „splátky hypotečního úvěru jsou financovány z výnosů z pronájmu“. Byty jsou ve vlastnictví investorů a realitní společnost zabezpečuje maximální výnosy z pronájmu nemovitostí, svěřených do správy. „Krátkodobé pronájmy zařízených nemovitostí jsou mnohem náročnější pro realitní společnost, ale zato lze dosáhnout o stupeň vyšších výnosů než je tomu u standardních dlouhodobých pronájmů bez poskytování dalších služeb,“ uzavírá Aleš Ježek z Home Sweet Home.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).