Poplatek za nadměrný vklad – jmenuje se různě, ale banky ho účtují

Server www.bankovnipoplatky.com vyhlásil 4. ročník ankety „o nejabsurdnější bankovní poplatek“. V prvním kole hlasovalo téměř 28 tisíc návštěvníků webu a vítězně z něj vyšel poplatek za nadměrný vklad (32,41% - 9 056 hlasů). Uvidíme, jestli ve finálovém kole, které se koná do konce února, tuto pozici uhájí.

Sdílet

Co je to vlastně za poplatek a jaké banky jej účtují? Připomeňme si pár příhod bankovních klientů. Komerční banka měla například limit 500 tisíc korun, nad který zaplatil klient větší poplatek. Vložíte-li na účet v bance částku 500 001 korun zaplatíte 0,15 % – tedy 750 korun. Zkušenost s tímto poplatkem dokládá i příspěvek autora pod jménem Marry: Do KB několikrát do měsíce nosím odvod z podnikové pokladny. Jednou jsem chtěla udělat službu starším lidem, neodkázala jsem je s platbou na účet (když už to donesli v hotovosti) a přijala větší platbu, čímž mě naskočila částka odvodu nad 500 tisíc. A ejhle, byl mi spočítán poplatek cca 800 Kč za nadměrný vklad!. Jiný bankovní klient našel efektivní řešení, jakkoliv absurdní: Když už musím dát na účet v KB více než 500 tisíc, rovnou si připravím dva vkladové lístky a částku rozepíšu. Vystojím si tak jen jednu frontu a nesmyslnému poplatku se vyhnu.

Svého času šlo najít tento poplatek i u eBanky, jak dokládá zkušenost Václava Blahuta: Prodal jsem byt. Kupující mi vložil peníze na účet a eBanka si stáhla 1500 Kč za nadměrný vklad. Když jsem to z výpisu zjistil a dal se z toho šoku trochu dohromady, reklamoval jsem tento absurdní poplatek s tím, že mě nemohou penalizovat za něco, co nemohu ovlivnit.

Podle mnoha diskutujících je tento poplatek favoritem na vítězství ve IV. ročníku ankety, i jako bývalý zaměstnanec banky jsem nepochopil, kde se tento poplatek vzal, píše jeden z návštěvníků webu. Někteří klienti dokonce nevěří, že takový poplatek vůbec existuje. Které banky jej mají ve svém sazebníku najdete níže v přehledné tabulce.

Ukázalo se, že poplatek existuje, jakkoliv se pokaždé jmenuje jinak. Často kritizovaný poplatek je nejčastěji pojmenován buď jako poplatek za vklad nad určitou hranici (Volksbank, Raiffeisenbank, Banco Popolare) a nebo jako poplatek za zpracování vkladu či hotovosti (ČS, KB, UniCredit, LBBW).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).