Hlavní navigace

Polovina trhu s hypotečními zástavními listy patří ČMHB

Sdílet

Praha, 18. června 2003 – Celkově jedenáctou, v rámci dluhopisového programu čtvrtou emisi hypotečních zástavních listů ve výši 2,5 mld. korun vydá zítra, tj. 19. června, Českomoravská hypoteční banka. Tato emise je první neveřejná a je určena pro členy Skupiny ČSOB. Splatnost emise je 5 let, kupón činí 2,71 % p. a.

Co do objemu je ČMHB největším emitentem hypotečních zástavních listů v ČR.
„K 31. březnu letošního roku jsme pokryli 47 % domácího trhu s těmito cennými papíry. Celkem jsme již vydali HZL v objemu 21,3 mld. Kč. První dvě emise v souhrnném objemu 1,7 mld. Kč byly již splaceny a třetí emise v objemu 1 mld. Kč je splatná zítra,“ říká Rudolf Kostka, náměstek generálního ředitele ČMHB pro věci finanční.

Zatím poslední, 11. emise nahrazuje 3. emisi HZL z roku 1998. Dvanáctou emisi plánuje ČMHB na podzim. Vzhledem k současným nízkým úrokovým sazbám depozit a snižujícím se anebo dokonce záporným výnosům podílových fondů očekává ČMHB podle slov R. Kostky mimořádný zájem investorů o nákup HZL. „Tyto dluhopisy totiž splňují dvě základní kritéria, která lidé upřednostňují při výběru možností, jak uložit naspořené finanční prostředky. Těmi jsou bezpečnost a zajímavý výnos. Bezpečnost je dána krytím hypotečních zástavních listů pohledávkami z hypotečních úvěrů a zástavním právem k nemovitosti. Výnos, který nepodléhá zdanění, se v současné době pohybuje u HZL se splatností 5 let od 2,5
do 3,0 % p. a. Výrazně tak převyšuje výnos z termínovaných vkladů, který je navíc daněn,“ dodává R. Kostka.

Jedenáctá emise bude vydána v rámci dluhopisového programu ČMHB, který v celkovém objemu čítá 30 miliard korun. V březnu 2002 byl bance jako prvnímu soukromému subjektu v ČR schválen Komisí pro cenné papíry na dobu deseti let. Do května 2003 byly v jeho rámci vydány již tři emise hypotečních zástavních listů za 4,5 miliardy korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).