Hlavní navigace

Polovina lidí si umí vybrat nové bydlení a přestěhovat se do půl roku

Praha, 29. června 2005 – Pořízení vlastního bydlení už dnes není problém. Většina lidí (69 %) to díky široké nabídce na trhu a bezproblémovým hypotékám zvládne od první úvahy až po přestěhování za méně než rok. Plným sedmnácti procentům lidí to ale trvá jeden až dva roky a jedenácti procentům se to povede dokonce až za více než dva roky. Vyplývá to z výzkumu Hypoteční banky, který mezi jejími klienty prováděla agentura Factum Invenio.

Sdílet

Chystaná deregulace, která je samozřejmě zapotřebí, může zvednout náklady na bydlení v dosud regulovaných bytech. A pokud by za dva a půl roku došlo ke zvýšení DPH na stavební práce týkající se bytové výstavby, ceny pravděpodobně stoupnou také u nových bytů. Nyní je podle nás pravý okamžik, kdy by se člověk měl rozhodnout pro vlastní bydlení. Kombinace velkého množství rozestavěných bytů a extrémně nízkých cen hypoték je ideální, říká k výsledkům výzkumu generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Výsledky výzkumu konkrétně ukázaly, že největší skupině klientů, a to 47 procentům, trvalo pořízení vlastního bydlení od okamžiku rozhodnutí do okamžiku nastěhování méně než šest měsíců. V rozmezí půl až jednoho roku si bydlení pořídilo 22 procent respondentů. Jeden až dva roky uvedlo 17 procent a více než dva roky 11 procent. Velikost skupiny lidí, kteří se dokázali přestěhovat za méně než půl roku, nás skutečně překvapila. Je vidět, že pořízení vlastního domu či bytu při dnešní nabídce nemovitostí skutečně může trvat velmi krátce. A hypotéku lze dnes běžně v bance vyřídit od odevzdání potřebných dokladů v průměru během tří až pěti dnů, podotýká Sadil.

Výzkum byl prováděn mezi 300 klienty Hypoteční banky telefonicky metodou CATI na jaře letošního roku (30. 5. – 3. 6.).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).