Hlavní navigace

Policisté ÚOKFK SKPV obvinili skupinu osob z rozsáhlých daňových úniků

V průběhu ledna a února 2006 obvinil policejní komisař Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality SKPV čtyřčlennou skupinu osob z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Sdílet

K jejich odhalení a samotné dokumentaci trestné činnosti významně přispěla spolupráce s Celním ředitelstvím v Ostravě a rovněž s polskými policisty a celníky.

Obvinění podle dosud shromážděných materiálů dováželi do ČR z Polska ve druhé polovině loňského roku motorovou naftu, kterou nakupovali u polské pobočky ostravské společnosti. Pohonné hmoty dováželi v režimu tzv. podmíněného osvobození od daně. V praxi to znamená, že museli požádat příslušný celní úřad v České republice o vydání „Jednorázového povolení k dovozu vybraných výrobků“. Tento dokument slouží celním orgánům v EU ke kontrole pohybu vybraného zboží, v tomto případě motorové nafty, která je dočasně v režimu bez spotřební daně.

Obvinění falšovali jednorázová povolení tak, že v dokladech několikanásobně navýšili údaj o povoleném množství dovážené motorové nafty. Tím deklarovali oprávněnost množstevně větších vývozů z Polska, než měli ve skutečnosti v ČR povoleno a dovezená nafta tak nespadala pod kontrolu Celního úřadu jakožto správce spotřební daně.

Za půl roku se jim tak mělo podařit nelegálně dovézt do České republiky zhruba 10 milionů litrů motorové nafty, kterou měli prodat, aniž by zaplatili spotřební daň. Škoda která měla být způsobena státu byla vyčíslena na nejméně 80.000.000,–Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).