Hlavní navigace

Policisté ÚOKFK navrhli obžalovat bývalého náměstka ministra pro místní rozvoj a dalších devět osob v závažné kauze v oblasti podvodu s dotacemi EU

Dne 8. září 2006 ukončil policejní komisař Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality vyšetřování případu směřujícího k poškozování finančních zájmů EU a navrhl státnímu zástupci obžalovat celkem 10 osob, a to pro trestný čin podvod dle § 250 odst. 1, odst. 3 písm. a), odst. 4 tr. zákona v jednočinném souběhu s tr. činem legalizace výnosu z trestné činnosti dle § 252a odst.1, odst. 2 písm. a), odst. 3 písm. b) a písm. c) tr. zákona, spáchané ve formě spolupachatelství ve smyslu ust. § 9 odst. 2 tr. zákona.

Sdílet

Policejní komisař ÚOKFK podal návrh na obžalobu 10 osob, mezi nimiž se nacházejí i bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj, jeho poradce, likvidátoři předmětných společností a další osoby, které se snažily na základě předem promyšleného plánu vyvést z likvidačních zůstatků jednotlivých společností, spadajících do působnosti Nadace pro rozvoj regionů při Ministerstvu pro místní rozvoj finanční prostředky ve svůj prospěch a způsobit tak svým jednáním Evropské unii škodu ve výši 229 milionů Kč, jež byly České republice na počátku 90. let poskytnuty v rámci projektu Phare na podporu drobného podnikání zejména v Severomoravském kraji.

Policistům útvaru odhalování korupce a finanční kriminality se v rámci velmi krátkého vyšetřování této náročné kauzy podařilo zajistit finanční prostředky ve výši 144 mil. Kč. V dané věci bylo spolupracováno i s Úřadem boje proti podvodným jednáním proti finančním zájmům EU při Evropské komisi v Bruselu známým pod zkratkou OLAF. V daném případě se jedná o dosud největší kauzu, která byla v rámci ochrany finančních zájmů EU v České republice vyšetřována.

V případě prokázání viny může soud za výše popsané jednání uložit výše uvedeným osobám až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).