Hlavní navigace

Policisté navrhli obžalovat muže obviněného z rozsáhlých podvodů

Policejní komisař Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování ukončil na přelomu listopadu a prosince vyšetřování a předal státnímu zástupci trestní spis s návrhem na podání obžaloby na padesátiletého muže z Prahy. Trestní stíhání je v jeho případě vedeno pro pokračující trestný čin podvodu podle § 250 odst.1,4 trestního zákona

Sdílet

Obviněný měl, podle závěrů z vyšetřování, přibližně od poloviny 2001 uzavírat s poškozenými smlouvy, na jejichž základě sliboval zhodnocení jejich vkladů. Předmětem smluv bylo předání finančních prostředků obviněnému, kde tyto finanční prostředky obviněný následně využíval za účelem nakoupení akcií. Zobchodováním akcií měl být vytvořen zisk. Peníze muž od poškozených přebíral, přičemž buď rovnou dohodl vyplacení zhodnocených peněz, nebo se zavázal k jejich dalšímu zhodnocení. Zpočátku obviněný jednal v souladu se smluvními podmínkami. Později však investované finanční prostředky, využité v rámci nákupu cenných papírů, nepřinášely očekávaný zisk a jeho situace se stávala neudržitelnou. Osobám, které mu své peníze svěřily, proto v rozporu se skutečným stavem věci tvrdil, že zhodnocení vkladů narůstá, čímž je uvedl vědomě v omyl a s jejich souhlasem revokoval již uzavřené smlouvy.

Vzhledem k finanční situaci vyplývající z vlastních obchodně právních vztahů, obviněný již při uzavírání smluv věděl, že nebude již nadále schopen svým závazkům dostát, finanční prostředky zhodnotit a zhodnocené pak vyplatit poškozeným. Celková škoda, kterou měl tímto jednáním obviněný způsobit, dosahuje přibližně deseti milionů korun. Vzhledem k této výši lze za uvedený trestný čin uložit v případě prokázání viny až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).