Hlavní navigace

Policejní komisař Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality SKPV navrhl obžalovat tři zástupce Národní družstevní záložny (NDZ)

Na konci měsíce července 2006 navrhl komisař Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování, obžalovat bývalého místopředsedu představenstva a dále jednoho člena představenstva NDZ pro trestný čin zpronevěry dle § 248 odst. 1, 4 tr. zákona ve formě spolupachatelství dle § 9/2 tr. zákona a dalšího člena NDZ pro návod k trestnému činu zpronevěry dle § 10/1b) tr. zákona k § 248/1, 4 tr. zákona.

Sdílet

Trestní jednání místopředsedy a člena představenstva záložny je založeno na tom, že úmyslně nevykonávali svoji funkci s odbornou péčí a ohrozili tak návratnost vkladů členů družstevní záložny, její bezpečnost a stabilitu, tím, že požádali v červenci 2002 banku, u které měla záložna vedený depozitní účet, o jeho zrušení. Následně bance dvakrát krátce po sobě vystavili platební příkazy na převod částek v celkovém objemu 1.500.000,– USD z tohoto zrušeného účtu na jiný, rovněž patřící záložně. Z konta, kam peníze dorazily, poté vybrali ekvivalentní sumu v korunách 43.589.575,– Kč a předali ji blíže neurčeným osobám.

Třetí člen záložny se v červenci 2002 zúčastnil jednání, kde odůvodňoval zrušení termínovaného vkladu v NDZ a následný převod prostředků z tohoto vkladu plánovanými obchodními aktivitami, ke kterým nikdy nedošlo, dával přímo pokyny dalším dvěma obviněným k realizaci převodů a následným výběrům finančních prostředků a jejich předání.

Tímto svým jednáním způsobili NDZ škodu ve výši 43.589.575,– Kč. Za jejich jednání jim lze v případě prokázání viny uložit až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).