Hlavní navigace

Pojišťovací koncern UNIQA a EBRD upevnily spolupráci

Dnes byla v rakouském Salcburku podepsána nová rámcová dohoda mezi středoevropským pojišťovacím koncernem UNIQA Group Austria a Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD). Na základě tohoto spojení získala UNIQA příslib finanční participace EBRD na svých středo- a východoevropských aktivitách v objemu, který doposud v odvětví pojištění nemá obdoby.

Sdílet

UNIQA a EBRD spolupracují od roku 1998. Doposud byla účast EBRD omezena na dvě dceřiné společnosti UNIQA v ČR (EBRD zde drží necelých 17 %) a v Chorvatsku (20 %). Nová rámcová dohoda dodá partnerství nový rozměr: EBRD dá k dispozici pro minoritní podíly na stávajících společnostech UNIQA a na nových akvizicích celkově až 70 milionů EUR. Tento budget je navíc nově určen pro všech 27 zemí ve střední, východní a jihovýchodní Evropě, v nichž je EBRD aktivní. Projekty se mohou týkat i území bývalého Sovětského svazu. V současné době se jedná o vstupu do Polska, uvažuje se o podílech v Maďarsku a na Slovensku.

Podpis nové rámcové dohody s EBRD je potvrzením správnosti zahraniční strategie koncernu, který postupně rozvinul své aktivity celkem v 10 evropských zemích, mimo jiné i v ČR, na Slovensku, v Chorvatsku, Polsku a Maďarsku. Zdravý vývoj koncernu opakovaně dokládá i rating „A“ udělovaný agenturou Standard & Poor's.

Velmi příznivě se UNIQA Group Austria vyvíjela i v prvním pololetí letošního roku, když potvrdila svoji pozici leadera na rakouském pojistném trhu a výrazně posílila i v zahraničí. Akvizice v Rakousku (AXA, FinanceLife) a v jiných zemích (AXA Maďarsko a Lichtenštejnsko, R+V Polsko a Slovensko), stejně jako organický růst stávajících společností, UNIQA přinesly meziroční růst předepsaného pojistného skupiny takřka o 29 %. Nadprůměrný byl růst zahraničních dceřiných společností UNIQA, jejichž pojistné se meziročně více než zdvojnásobilo („staré“ zahraniční společnosti bez nových akvizicí přitom vykázaly přírůstek pojistného téměř 25 %). Společnosti za hranicemi Rakouska se podílí na celkovém předepsaném pojistném koncernu více než 15 %, což byl úkol, jehož splnění se očekávalo teprve v roce 2005. Střednědobě nyní budou nerakouské společnosti UNIQA usilovat o podíl 20 %.

O koncernu UNIQA Group Austria a o UNIQA pojišťovně Středoevropský koncern UNIQA Group Austria se sídlem ve Vídni v loňském roce dosáhl předepsaného pojistného ve výši 2,426 miliardy EUR. Pro srovnání: kapacita českého trhu byla loni cca 2,8 miliard EUR. Dlouhodobou ambicí koncernu UNIQA je stát se v evropském regionu stabilním pojišťovacím partnerem se silnými internacionálními prvky. Česká dceřiná společnost byla založena v roce 1993 jako Česko-rakouská pojišťovna, a koncernový název UNIQA jako součást celoevropské strategie jednotné identifikace převzala v polovině roku 2001. Stabilně se řadí mezi deset nejsilnějších pojišťoven na českém trhu, loni předepsala na pojistném téměř 60 milionů EUR. Jako univerzální pojišťovna nabízí kromě zemědělských pojištění prakticky všechny pojistné produkty. Za první pololetí roku 2003 zaznamenala nárůst pojistného o 31,6 % na více než 36 milionů EUR.

25.07.2003

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).