Hlavní navigace

Podnikatelé odchází z krajů do Prahy

Od začátku roku si z regionů do Prahy přesunulo sídlo své firmy téměř 5000 podnikatelů. Největší část tvoří podnikatelé ze Středočeského kraje. Z tohoto regionu do hlavního města přestěhovalo letos sídlo své firmy už 1496 podnikatelů. Naopak nejméně mění sídla svých firem podnikatelé v Jihočeském kraji. Do Prahy jich od začátku roku „odešlo“ zatím 407. Vyplývá to z analýzy, kterou na základě dat Finančního ředitelství pro hlavní město Prahu, zpracovala společnost OFFICE HOUSE.

Sdílet

„Mezi zásadní důvody kvůli kterým podnikatelé odchází do Prahy, patří především zajímavější obchodní příležitosti, které hlavní město nabízí a větší image a prestiž související s dobrou obchodní adresou,“ uvádí Adam Zvada, ředitel společnosti OFFICE HOUSE. Cena za pronájem a provoz kanceláří v Praze je však pro řadu firem vysoká. I proto je zajímavým trendem současné doby, že podnikatelé stále častěji využívají firem, které se specializují na poskytování sídel pro firmy.

Podnikatelé si v těchto případech umístí sídlo své firmy v business centru, kde si fyzicky nemusí pronajímat kancelář ani zaměstnávat sekretářku. Specializovaná firma jim zajistí příjem a přeposílání pošty, přijímá příchozí telefonní hovory, přebírá vzkazy, zajišťuje kontakt s veřejností. Podnikatelé mohou business centrum nárazově využít také pro účely obchodních jednání, kdy si pronajmou zasedací místnost. „Jenom pronájem kancelářských ploch vyjde v centru Prahy podle nejnovějších průzkumů na 500 – 550 Kč/m2 měsíčně, a to podnikatel musí dále počítat s náklady na provoz a personální obsazení. Stále více podnikatelů proto využívá specializovaných business center, na jejichž adresu umístí sídlo své firmy. Cena za poskytnutí sídla na lukrativní adrese v centru Prahy začíná už na 5000 Kč za měsíc,“ uvádí ředitel společnosti OFFICE HOUSE, která v 8 městech v ČR a na Slovensku provozuje celkem 14 takto specializovaných business center.

Řada podnikatelů ale míří do Prahy také kvůli problémům s úřady. „Úspěšné firmy často utíkají do velkých měst, protože mají pocit, že v regionu jsou středem pozornosti okolí – konkurence, úřadů či závistivých sousedů. Sídlo společnosti umístěné v anonymnějším prostředí většího města může podnikateli přinést větší klid k podnikání a rozvoji firmy,“ dodává Zvada.

Podobná situace jako letos panovala i v loňském roce. Tehdy si průběhu dvanácti měsíců změnilo sídlo své firmy za pražské celkem 6303 podnikatelů z regionů celé ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).