Hlavní navigace

Podle ČSOB se půjčkám nebrání ani bohatší lidé

Přestože vánoční svátky jsou časem zvýšeného zájmu o půjčky, bankéři neočekávají, že by to nějak výrazně zamíchalo celkovým stavem úvěrů. Lidé totiž daleko více rozkládají své půjčky v průběhu celého roku a navíc dále pokračuje trend posilování úvěrů na bydlení na úkor půjček na spotřebu. Zájem o půjčky není omezen na specifickou skupinu občanů. O úvěry mají zájem lidé ze všech věkových či příjmových skupin, tedy i lidé s nadprůměrnými příjmy nad 20 000 Kč. Vyplývá to ze sledování a podrobného průzkumu chování domácností, které si nechala udělat ČSOB u výzkumné agentury NMS.

Sdílet

„Lidé se s výjimkou bydlení rozhodují o půjčce poměrně spontánně. Výsledkem například je, že financování auta či nákup vybavení do domácností řeší osmi různými způsoby, což samo o sobě svědčí, že v některých případech nevyužívají nejvhodnější produkt,“ uvedl manažer útvaru Úvěry a bydlení ČSOB Jan Klouček. „Chceme poznat co nejpodrobněji proces chování a rozhodování různých skupin zákazníků v souvislostí s půjčkami proto, abychom jim mohli nabídnout takový servis, jaký od nás očekávají,“ dodal Jan Klouček. Skupina ČSOB je největším poskytovatelem půjček na bydlení a leasingu.

Podíl půjček na bydlení na celkových úvěrech v rámci ČR přesáhl v září 2007 již 70 %. Zejména díky nim se zvyšuje zadlužení českých domácností. Na druhou stranu objem majetku domácností více než dvojnásobně převyšuje množství dluhů a v absolutním vyjádření dokonce roste. „Na účtech, ve stavebním spoření a penzijním připojištění nebo v podílových fondech lidé drží o téměř 970 miliard korun více než kolik peněz dluží,“ upřesnil Jan Klouček.

Podle průzkumu silně převažuje obecná preference bankovních půjček před nebankovními. Pouze v hodnocení flexibility a rychlosti vyřízení úvěru hodnotí nebankovní instituce lépe ti respondenti, kteří mají zkušenosti s nebankovním úvěrem. Vlivem skutečnosti, že se lidé rozhodují o půjčce v krátkém časovém období, je plánované množství půjček v blízké budoucnosti relativně nízké. Nejčastěji si lidé chtějí půjčit na pořízení bytu či domu (18 %) a také automobilu (17 %). Průzkum rovněž ukázal, že věřitelům není jedno, od koho si půjčují. Ve svém výběru dávají přednost bankovním institucím, které mají dobrou pověst, zatímco reklamní kampaň respondenty o výběru financující instituce příliš nepřesvědčí.

Klienti největší české banky, kteří hledají rychlý zdroj peněz, si nyní mohou rychle a bezplatně na infolince 800 300 300 zjistit, kolik peněz si mohou půjčit. Týká se to jak ČSOB Půjčky na cokoliv tak i ČSOB Půjčky na lepší bydlení, kreditní karty a povoleného přečerpání běžného účtu. Další možností, jak zjistit výši případného úvěru, je návštěva kterékoliv pobočky banky nebo využití internetové kalkulačky na webových stránkách ČSOB. Klienti banky jsou o výši osobního úvěrového limitu navíc informováni prostřednictvím výpisů z účtů nebo v bankomatech ČSOB. Prostřednictvím ČSOB Půjčky na cokoliv si mohou klienti půjčit až 300 tisíc korun bez ručitele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).