Hlavní navigace

Podepsat můžeš, přečíst musíš - Ručení za půjčku

„Ručení ani ručitel nejsou u smluv o půjčce povinné. Řada dnešních smluv na menší úvěry se bez ručení i ručitelů obejde: požadavek na ručení či ručitele je dnes obvyklý jen u velkých půjček,“ říká advokátka JUDr. Michaela Kozlová.

Sdílet

Ručitelem je člověk, který spolu s vámi podepíše smlouvu o půjčce nebo nějakou smlouvu na ni navazující. Takový člověk se zavazuje, že cokoli ve smlouvě nesplníte vy, splní on za vás. Když přestanete platit, bude on platit tak dlouho, než budou zaplaceny všechny vaše dluhy, včetně penále atd. Není správné vystavovat přítele riziku, proto si rozmyslete, zda opravdu půjčku bez problémů splatíte. Pokud budete sami požádáni, abyste byli ručiteli, pak čtěte smlouvu stejně pozorně, jako byste si půjčovali sami.

Ručení znamená, že tomu, kdo vám půjčil, dáváte předem možnost uplatnit nějaké právo, pokud půjčku nebudete splácet. Nejčastěji je to právo vzít si nějakou věc, kterou vlastníte. Může to být věc, nemovitost nebo auto. Než podepíšete smlouvu s ručením, pečlivě si prostudujte, kdy přesně byste přišli o věc, kterou ručíte. Určitě nechcete smlouvu, podle které kvůli týdennímu zpoždění platby hned přijdete o auto. „K uplatnění tohoto práva na věc by mělo dojít jen po opakovaném upomínání splátek, kdy je jasné, že opravdu neplatíte. Ověřte si, že není možné, aby vám někdo vzal věc, kterou ručíte, dřív než vás na to jasně a srozumitelně upozorní,“ vysvětluje ing. Libor Dupal, předseda Sdružení českých spotřebitelů a dodává: „Bohužel, tím že přijdete o věc, kterou jste ručili, není vyřízená samotná půjčka. Obvykle se hodnota této věci jen odečte od vašeho dluhu a zbytek musíte doplatit. Přečtěte si, kdo a jak stanoví hodnotu věci, jak se započítá to, co už jste splatili.“

Promyslete si, co se stane, když ručíte svou věcí za půjčku, u které nezaplatíte poslední dvě splátky. Bude vás někdo upomínat? Přijdete o svůj majetek? Kdo určí jeho hodnotu? Když tato hodnota a součet všech splátek, které jste už zaplatili, bude větší než původní půjčka, dostanete zpátky rozdíl? Pokud neumíte na tyto otázky odpovědět, poraďte se, nebo raději půjčku s ručením nepodepisujte. „Máte se také zavázat, že movité či nemovité věci, kterými ručíte, budete udržovat v provozuschopném stavu. S tím při podpisu nemáte problém. Jenže k dodržování této povinnosti se zavazujete pod pokutou. Věřiteli je samozřejmě dlužník zavázán umožnit kontrolu a ověření skutečností,“ upozorňuje JUDr. Michaela Kozlová.

Zvažujte, zda nepodepisuje zcela nepřiměřené zajištění, jehož cena podstatně přesahuje výši půjčky. „Nikdy nepodepisujte, že na někoho převádíte vlastnictví jakékoli věci na dobu půjčky, s možností následného zpětného odkupu či něco podobného. Pokud smlouva o půjčce vyžaduje, abyste na někoho převedli svůj majetek, raději jděte před podpisem k právníkovi,“ radí ing. Libor Dupal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).