Další ročník vzdělávacího programu NESsT-Citi Social Enterprise Competition, který finančně podporuje Citi Foundation, zaměřeného na rozvoj sociálního podnikání, odstartuje paralelně v České republice, Maďarsku a Slovensku. Cílem programu je přispět k rozvoji sociálního podnikání deseti vybraných neziskových organizací v každé ze zmíněných zemí. Ke třem neziskovkám, které v programu obstojí nejlépe, pak poputuje i finanční odměna ve výši 10 tisíc dolarů.
„Vzhledem k tomu, že rok 2011 je Evropským rokem dobrovolnictví, chceme naši podporu programu NESsT posílit ještě tím, že našim zaměstnancům budeme aktivně nabízet možnost dobrovolné spolupráce na vybraných projektech. Ze zpětné vazby, kterou nám poskytly neziskové organizace zapojené do našeho programu, vyplývá, že si velmi cení profesionálního poradenství i podpory, kterou jim v minulosti poskytli dobrovolníci z řad zaměstnanců společnosti Citi, říká Branislav Cehlárik, manažer pro vnější vztahy Citibank Europe plc pro Českou republiku a Slovensko.
Mezi rekordním počtem přihlášek byla letos zastoupena široká škála nejrůznějších projektů. K organizátorům dorazily podnikatelské záměry hledající inovativní řešení s cílem pomoci lidem s mentálním a fyzickým postižením, společensky vyloučeným komunitám nebo ohroženým skupinám mládeže. Nepřehlédnutelné byly rovněž koncepce na podporu propagace ochrany životního prostředí, občanské angažovanosti a lidských práv.
„Jsme rádi, že o náš program projevily neziskové organizace opět veliký zájem. Letos jsme obdrželi nejen vyšší počet přihlášek, ale zaznamenali jsme také výrazný posun směrem k propracovanějším konceptům sociálních podniků. Je patrné, že stále více organizací volí při hledání řešení zásadních sociálních problémů, jako například nezaměstnanost nebo společenské vyloučení, formu sociálního podniku, která navíc nabízí možnost udržitelného způsobu financování,“ vysvětluje Roxana Damaschin, ředitelka pro rozvoj podnikání v organizaci NESsT Europe.
V roce 2009 získalo v České republice cenu ve výši 10 tisíc dolarů sdružení Pohoda z Prahy za projekt vzdělávací agentury, která nabízí velmi kvalitní školení sociálním pracovníkům, úředníkům státní správy a rodinám osob s mentálním postižením s cílem zlepšit interakci, komunikaci, a tím pádem i integraci postižených do společnosti. Díky finanční odměně bylo možné realizovat plán na rozvoj sociálního podniku s vyhlídkou, že bude udržitelný a zároveň bude mít výrazný sociální dopad a dosáhne zvýšení povědomí o problematice hendikepovaných.
„Vzdělávání a finanční podpora z program NESsT – Citi Social Enterprise Competition nám umožnily, abychom si rozšířili znalosti o tom, jak založit a vést náš sociální podnik. Především jsme díky NESsT zlepšili systémy finančního řízení a marketingové dovednosti, což jsou oblasti, ve kterých jsme jako sociální pracovníci nebyli příliš zběhlí,“ upřesňuje reálný přínos projektu Petr Eisner, manažer projektu vzdělávání a ředitel Pohoda o. p. s.