Hlavní navigace

Po prázdninách přichází čas na zabezpečení chat a chalup

[Tisková zpráva] S končícími prázdninami a nastávajícím podzimem, kdy čeští chataři a chalupáři houfně opouštějí své rekreační nemovitosti, se prudce zvyšuje riziko, že se tyto objekty stanou terčem zlodějů.

Sdílet

Je proto dobré myslet na opatření, která pomohou riziko takovéto nevítané návštěvy snížit, a zároveň udělat vše pro to, aby nemovitost byla co nejlépe chráněna před nepřízní počasí.

„Nejvíce jsou rekreační objekty ohroženy vloupáním v posledních měsících roku – až dvakrát víc než během letních prázdnin. Často se přitom stává, že tyto škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, kdy se po ‚zimním spánku‘ opět poprvé vypraví na svou oblíbenou chatu nebo chalupu,“ uvedl Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Své o tom vědí zvláště majitelé chat ve středních Čechách, které jsou vykrádány zdaleka nejčastěji, ale jisti si nemohou být ani chataři z jiných částí země. Z 3013 krádeží vloupáním do chat, které se staly během první sedmi měsíců letošního roku, jich na střední Čechy připadala celá jedna čtvrtina (750), teprve se značným odstupem následují podle údajů Policie ČR kraje Plzeňský (263), Moravskoslezský (256) a Jihomoravský (250) – součet počtu vloupání v těchto třech krajích tak jen o málo převyšuje počet vloupání do chat v samotném Středočeském kraji. Zvláště v Moravskoslezském kraji se však letos situace proti loňsku výrazně zhoršila – do konce letošního července už zde zloději navštívili chaty či chalupy bezmála tolikrát jako za celý loňský rok. Podstatný vzestup počtu vloupání letos policisté zaznamenali rovněž v kraji Plzeňském a Olomouckém. Také ze statistik ČSOB Pojišťovny vyplývá, že riziko krádeže věcí z rekreačních nemovitostí se v posledních letech zřetelně zvyšuje, a to i přesto, že jejich majitelé dbají více než v minulosti na patřičné zabezpečení objektů proti neoprávněnému vniknutí.

Desatero rad, jak předcházet škodám v chatě či chalupě

1)    vypustit vodu z bojleru, kotle, čerpadla, potrubí, neboť by mohla zamrznout a tato zařízení poničit (roztrhnout)

2)    vypnout přívody vody, elektřiny, plynu

3)    zkontrolovat stav hromosvodu

4)    zkontrolovat střechu, není-li poškozena, aby nedošlo k zatečení, a střešní latě, trámy, zdali jsou v pořádku a vydrží případný nápor sněhu, zkontrolovat těsnost oken a dveří

5)    chemikálie (benzin, olej…) odvézt, zlikvidovat nebo ponechat v jiném prostoru (například v kůlně)

6)    odstranit zbytečné zásoby potravin, které by mohly přilákat hlodavce

7)    očistit střechu od spadaného listí, vyčistit okapy

8)    pečlivě zamknout všechny dveře nemovitosti a zavřít okna, popřípadě je zajistit okenicemi, prověřit funkčnost petlic, zamykacích systémů, okenic

9)    cenné věci (například elektroniku, jízdní kola, nářadí…) po sezoně odvézt

10)    pokud to situace umožňuje, zajistit pravidelnou kontrolu objektu alespoň jednou za měsíc, raději však častěji, například po domluvě se sousedem

Nezapomínejme na pojištění

K preventivním opatřením patří i pojištění rekreační nemovitosti. To sice nezabrání vzniku škody, ale pomůže alespoň finančně s odstraňováním jejích následků, popřípadě umožní pořídit si věci nové bez citelného dopadu na rodinný rozpočet.

Pojištění rekreačních chat a chalup lze obvykle sjednat proti stejným rizikům jako pojištění rodinných domů. Každá chata nebo chalupa by určitě měla mít pojištění pro případ požáru a výbuchu, zejména pak pokud jsou konstrukční prvky budovy ze dřeva nebo pokud se k vytápění či vaření používá stlačený plyn (například propan-butan).

Dalším pojištěním, na něž by správný chatař nebo chalupář neměl zapomenout, je pojištění pro případ krupobití, vichřice a nadměrné tíhy sněhu nebo námrazy. Nejčastější přírodní škody, které u chat a chalup pojišťovny registrují, jsou právě škody způsobené těmito pojistnými nebezpečími, a jak ukazují statistiky posledních let, četnost těchto škod kvůli nevyzpytatelnému počasí narůstá.

Pokud se chata nebo chalupa nachází v blízkosti lesa nebo u ní stojí vzrostlé stromy, mělo by se sjednávané pojištění vztahovat i na škody způsobené pádem stromů. A protože hodně chat v minulosti vyrostlo na březích řek, potoků a rybníků, rozhodně by zodpovědný chatař neměl zapomenout ani na pojištění povodně a záplavy.

ČSOB Pojišťovna nabízí i speciální pojištění zahradní architektury (okrasných stromů, keřů, živých plotů, trávníku, jezírek, květinových záhonů či skalek).

Kromě toho je nutné pamatovat i na „lidský faktor“ a pojistit nemovitost také proti krádeži a vandalismu. Důležité je například, aby se pojištění vztahovalo i na škody, které pachatel způsobí při vloupání třeba rozbitím oken, poškozením okenic nebo dveří.

Pojištění chaty nebo chalupy se obvykle vztahuje pouze na hlavní nemovitost. Pokud k ní patří i nějaké vedlejší stavby, jako například oplocení, studna, samostatná garáž, bazén nebo čistička odpadních vod, je nutné je připojistit, což se dá ale zpravidla snadno udělat v rámci jedné pojistné smlouvy.

Výše uvedená pojištění chrání vlastní objekt (stavbu), nutné je však myslet i na jeho vnitřní vybavení, pro jehož pojištění proti krádežím i živelním škodám platí víceméně stejná pravidla jako pro pojištění stavby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).