Hlavní navigace

PM již bez nároku na dividendu a pozastavení obchodování s akciemi Unipetrolu a Spolany

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 19. 4. do 23. 4. 2004

Sdílet

Při pohledu na vývoj indexu PK 30 by se právě skončený týden na trhu RM-S mohl zdát poměrně nudným. Hodnoty indexu se pravda pohybovaly oběma směry, denní odchylky nicméně nedosáhly ani procenta. Výsledkem bylo celkové týdenní posílení o 0,48 % na 1 180,68 bodů.

Přesto ani tentokrát zajímavé emise nechyběly. Příkladem může být úterní pokles kursu akcií Philp Morris ČR, které se v tento den poprvé obchodovaly již bez nároku na účast na valné hromadě a tím pravděpodobně i bez nároku na dividendu. Oproti pondělnímu závěrečnému kursu tyto akcie ztratily 1 499 Kč, když uzavíraly na 17 900 Kč. Právě rozdíl mezi pondělním a úterním kursem dává alespoň přibližnou představu o tom, jakou dividendu očekávají investoři. Ve zbytku týdne dokázaly akcie Philip Morris ČR získat stokorunu zpět a v pátek uzavíraly na rovných 18 000 Kč.

Sázkou na jistotu zejména v posledních týdnech rozhodně nejsou akcie Unipetrolu, kde by měly být v pondělí zveřejněny konečné nabídky účastníků privatizace a doporučení meziresortní komise vládě České republiky ve věci výběru vítězného zájemce ohledně privatizace společnosti. Právě jméno vítěze tendru a výše finální nabídky za majoritní podíl ve společnosti budou rozhodujícím pro vývoj kursu emise v následujících dnech. RM-S proto rozhodl pozastavit s účinností od pátku 23.4. 16:00 obchodování s akciemi Unipetrolu a to až do doby, kdy bude zajištěno rovnoměrné rozšíření informace o zveřejnění konečných nabídek účastníků privatizace. Shodné opatření platí rovněž u Spolany, která je dceřinnou společností Unipetrolu. K předpokládanému obnovení obchodování s oběma emisemi by mělo dojít nejpozději do úterý 27.4.200416.00 hod.

Kurz Unipetrolu zareagoval na zveřejnění informace o plánovaném pozastavení obchodování s emisí zhruba tříprocentním růstem. Poslední páteční obchod, a tím i poslední obchod před odtajněním nabídek, byl pak uzavřen za 70 korun.

Z nejvýznamnějších emisí na trhu se dařilo ČEZu, který posílil o tři procenta na 195 korun, a Českým radiokomunikacím, které zhodnotily dokonce o 5,26 % na pátečních 518,70 Kč. Z ostatních emisí si Vítkovice za týden připsaly 16,58 %, když uzavíraly na 23,20 Kč. O jedenáct procent na závěrečných 366,10 Kč posílily akcie OKD.

Aleš Mátl
RM-SYSTÉM a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).