Hlavní navigace

PKN ORLEN požádal o svolení vykonávat hlasovací práva v UNIPETROLU

Společnost PKN ORLEN podala Komisi pro cenné papíry žádost o svolení vykonávat hlasovací práva spojená s podílem ve společnosti UNIPETROL. Vzhledem k nadcházející mimořádné valné hromadě (MVH) společnosti UNIPETROL chce být PKN ORLEN schopen hájit svá práva majoritního vlastníka UNIPETROLU. KCP může v souladu s českým právním řádem takové svolení vydat.

Sdílet

Ačkoliv byl výkon našich hlasovacích práv pozastaven kvůli neschválení naší první žádosti o schválení povinné nabídky převzetí akcií minoritních vlastníků, považujeme tyto dvě záležitosti za oddělené. Zatímco na jedné straně těsně spolupracujeme s KCP na přípravě přiměřené nabídky minoritním akcionářům, na druhé straně čelíme ohrožení vyplývajícímu z nepřátelského pokusu provést ve společnosti neospravedlnitelné změny. Věříme, že KCP se stejnou péčí, s jakou zkoumá přiměřenost naší nabídky minoritním akcionářům, zváží naše argumenty pro udělení souhlasu vykonávat hlasovací práva v UNIPETROLU, abychom mohli hájit svá práva jako majoritního vlastníka UNIPETROLU, řekl Cezary Smorszczewski, místopředseda společnosti PKN ORLEN zodpovědný za kapitálové investice.

PKN ORLEN věří, že kdyby mimořádná valná hromada přijala některé návrhy prezentované společností ATLANTIK, finanční trhy – a.s., která o svolání MVH požádala, mělo by to negativní důsledky pro UNIPETROL, jeho akcionáře, zaměstnance i věřitele. Následkem změn Stanov UNIPETROLU navrhovaných společností ATLANTIK by byla ztráta možnosti řídit společnost v souladu s moderními pravidly corporate governance a úspěšně ji integrovat do mezinárodní skupiny.

PKN ORLEN vystupuje v České republice jako důvěryhodný dlouhodobý investor , který investuje významné finanční i lidské zdroje do posílení společností ve skupině UNIPETROL a zvýšení konkurenceschop­nosti společností ve skupině UNIPETROL a PKN ORLEN. Cílem PKN ORLEN je získat ve střední Evropě a zvláště v České republice pevné postavení. PKN ORLEN je přesvědčen, že pokračující ztráta hlasovacích práv ovládajícího akcionáře UNIPETROLU znemožní PKN ORLEN a UNIPETROLU dosáhnout těchto cílů v krátkodobé perspektivě a staví UNIPETROL do zranitelné pozice vůči třetím stranám. PKN ORLEN je dále přesvědčen, že tato ztráta hlasovacích práv ovládajícího akcionáře může negativně ovlivnit přípravu a realizaci programu tvorby vlastní hodnoty a strategii zvýšení hodnoty PKN ORLEN v souladu s „equity story“. Způsobí také nejistotu nejen ve skupině UNIPETROL ale také mezi minoritními akcionáři, zaměstnanci a na kapitálovém trhu jako takovém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).