Předání se zúčastnily Marie Kopecká, ředitelka nadace Open Society Fund, Zdenka Almerová, manažerka stipendijního programu, a také Eliška Hánková, studentka pražského Gymnázia Jana Nerudy, která se díky podpoře OSF a Pioneer Investments chystá na roční studium do Velké Británie. Na Karlštejně si kromě anglické konverzace se zahraničními zástupci Pioneer Investments Eliška vyzkoušela i svůj první swing.
„Říkala jsem si, že za zkoušku to určitě stojí“ – rozhovor s Eliškou Hánkovou
Sedmnáctiletá Eliška Hánková je studentkou Gymnázia Jana Nerudy V Praze. Od prvního září však bude studovat na britské Worksop College v Nottinghamshire, a to díky stipendiu Nezávislé asociace britských soukromých středních škol (HMC), které získala prostřednictvím Open Society Fund.
Jak se těšíš, Eliško?
Těším se moc. Odjíždím hned 1. září.
Co Tě vedlo k tomu, aby ses do Programu stipendií pro středoškolské studenty přihlásila?
Nabídka stipendia visela u nás ve škole na nástěnce. Říkala jsem si, že za zkoušku to určitě stojí. Během dvou týdnů jsem napsala esej, a pak už to šlo rychle.
Co si myslíš, že Ti rok ve Velké Británii přinese?
Myslím si, že je to výborná příležitost poznat nové lidi, kteří budou mít na svět trochu jiný pohled než já. Na Worksop College studuje prý až deset procent zahraničních studentů, takže budu mít spolužáky nejen z Británie, ale také třeba z Hongkongu. Studium na takovéto škole je hodně drahé, ale v rámci Programu budu mít hrazeno školné, takže, upřímně řečeno, kdo by odolal.
Je něco, co si určitě nezapomeneš vzít s sebou?
Určitě si vezmu hrneček na čaj, recept na český chleba – ten mám od kamaráda, vyzkoušený! – a jistě i nějakou oblíbenou knížku, ale těch mám moc, takže budu ještě muset vybírat. Pak samozřejmě fotky svých kamarádů, mamky a sestry, aby tam přeci jen tak trochu byli se mnou. Připravila jsem si s sebou i album fotek Prahy – to až se mě budou ptát, odkud jsem. A kamarádi mi navíc koupili na cestu velký tlustý sešit – abych si mohla psát deník.
Už víš, kde budeš bydlet a jak bude vypadat Tvůj školní den?
Tak to už vím velmi dobře. Už jsem si dokonce mailovala se svojí House Mistress – což je někdo jako vedoucí koleje – a ta mi předala kontakt na současnou studentku z Polska, které jsem se mohla na všechno dopodrobna vyptat. Je to tzv. internátní škola, kde většina studentů zůstává i přes víkend, a tak jsou součástí koleje, které jsou rozdělené na dívčí a chlapeckou část. Vyučování budeme mít denně asi od 9.00 do 17.00. Ale v areálu školy jsou k dispozici i různá sportoviště, bazén a dokonce golfové hřiště, takže to nevypadá na to, že bychom byli celé dny zavřeni ve třídách nebo na pokojích. Mimo školu budeme moci, tuším, dvakrát týdně, a tak se určitě podívám po okolí. Na to se mimochodem moc těším, protože škola je v kraji Robina Hooda – a podívám se tak do Sherwoodu a Nottinghamu a na všechna místa, která zatím znám jen z knížek.
Čím a kým bys chtěla být řekněme tak za deset let?
Deset let to je pro mě dost dlouhá doba, ale jako profesi bych asi ráda učila, třeba angličtinu. Ještě nevím, možná to bude něco jiného, ale určitě něco, kde bych využila cizí jazyky a byla v kontaktu s lidmi. A jako člověk? Chtěla bych zůstat otevřeným člověkem, který těm druhým naslouchá, nemá klapky na očích a umí se pořád učit něco nového.
Rozhovor s Ing. Petrem Šimčákem, ředitelem Strateg Centra a vývoje produktů Pioneer Asset Management, a.s.
Proč jste podpořili právě Program stipendií pro středoškoláky OSF?
Přemýšleli jsme delší dobu o podpoře nějakého stipendijního programu a zaujala nás možnost podpořit právě středoškoláky, kteří ještě nemají možnost se sami rozjet do světa, případně si přivydělat, a navíc bývají omezeni finančním zázemím rodiny. Právě pro ně jsou podobné projekty výbornou šancí. Původně jsme přemýšleli, že bychom podobný program zorganizovali pod vlastní hlavičkou, ale nakonec jsme využili možnosti podpořit již fungující a prověřený program OSF, který mimochodem běží už více jak deset let a jsme rádi, že jsme se spojili s profesionály.
Není od správy investičních portfolií trochu daleko k charitě?
Tak to vůbec ne, naopak součástí individuálních strategií, které připravujeme pro naše klienty, bývá i návrh na „investování“ části jejich finančních prostředků do charitativních projektů. Je to tak trochu vliv uvažování bohatých lidí na Západě. Musím ale říci, že se pomalu, ale jistě, ujímá i u nás – a pro mnoho lidí je již samozřejmostí vědomí, že: „Pokud se mi daří, měl bych jistou část svého zisku věnovat na projekty, o nichž věřím, že pomohou ve správný čas na těch správných místech“.
Kromě toho naše společnost (Pioneer Asset Management, a.s.) spravuje také finanční prostředky mnoha českých nadací a nadačních fondů v Balancovaném fondu nadací, jenž je největším a nejstarším fondem svého druhu v ČR, a tak jsme myslím celkem dobrým pojítkem mezi oběma skupinami.
Proč myslíte, že je třeba české studenty povzbuzovat ke studiu v zahraničí?
Myslím, že potřebujeme mladé, talentované lidi, kteří poznají cizí kulturu a naučí se jazyk právě ve věku, kdy jsou velice vnímaví nejen k exaktním a odborným poznatkům, ale hlavně vnímaví a tolerantní k nuancím v odlišné kultuře a způsobu života. Takoví, až jednou vyrostou a dostudují, budou mít ty správné předpoklady stát se nejen špičkovými odborníky, ale i špičkovými lidmi, kteří se budou pohybovat v globálním světě jako ryby ve vodě. Myslím, že právě Eliška, jejíž studium ve Velké Británii jsme letos podpořili, a která kromě angličtiny studuje třeba i čínštinu, je krásným příkladem takové mladé nadané dámy. Budeme jí určitě držet palce.
Další charitativní aktivity Pioneer Investments
Charitativní aktivity jsou nedílnou součástí firemní kultury skupiny Pioneer Investments, jež vychází z přesvědčení, že prosperující firma by měla zároveň převzít část spoluzodpovědnosti za stav a vývoj společnosti.
Globální charitativní aktivity Pioneer Investments jsou zastřešovány Nadací Unidea, jež byla zřízena skupinou UniCredito Italiano (jejíž součástí Pioneer Investments je) v březnu roku 2003. Unidea se zaměřuje na posilování solidarity a mezinárodní spolupráce, podporuje projekty v sociální a humanitární sféře především v zemích třetího světa a v zemích s tranzitní ekonomikou. Mezi její poslední projekty patří např. Projekt “Tata Somba“ na podporu úrovně základního zdravotnictví v severním Beninu se zvláštním zřetelem na těhotné ženy a podvyživené děti, nebo např. projekty profesních školení a drobných půjček pro mladé v Rumunsku, Polsku či na Slovensku.
Pioneer Investments v ČR a SR se zaměřuje především na lokální projekty na podporu kultury a otevřené občanské společnosti. Počínaje loňským rokem se tak Pioneer Investments v ČR a SR stala partnerem Nadace Charty 77 a spolupodílí se na organizaci a ocenění laureátů Ceny Jaroslava Seiferta.