Hlavní navigace

PFČP: Komentáře Ivo Foltýna

Navrhované změny by mohly znamenat zlepšení fungování penzijních fondů, a proto je vítáme. Majetek akcionářů a klientů je účetně oddělen již nyní. Akcionáři však v současnosti musí garantovat původní hodnotu klientských vkladů, tzn. vznikne-li ztráta a vlastní kapitál fondu klesne pod 50 milionů korun, má akcionář podle zákona povinnost ztrátu dorovnat.

Sdílet

1) Návrhy změn zákona o penzijním připojištění z pera Ministerstva práce a sociálních věcí počítají s oddělením majetku akcionářů a klientů. Jak tyto potenciální změny vnímáte? Navrhované změny by mohly znamenat zlepšení fungování penzijních fondů, a proto je vítáme. Majetek akcionářů a klientů je účetně oddělen již nyní. Akcionáři však v současnosti musí garantovat původní hodnotu klientských vkladů, tzn. vznikne-li ztráta a vlastní kapitál fondu klesne pod 50 milionů korun, má akcionář podle zákona povinnost ztrátu dorovnat. Z tohoto důvodu penzijní fondy investují konzervativně. V okamžiku, kdy by odpadla zákonná povinnost ručit za klientské vklady, mohly by penzijní fondy reálně nabízet různé investiční profily. Klienti by tak měli možnost větší volby na základě svého vztahu k riziku a očekávaným výnosům. V poslední době vnímáme poptávku po výnosnějším (agresivnějším) investovaní především u mladších klientů.

2) Hovoří se rovněž o valorizaci státního příspěvku… Státní příspěvek nebyl valorizován již přes deset let. Přitom tento druh podpory je zřejmě nejefektivnější způsob motivace lidí ke spoření vyšších částek. Naše dlouholeté zkušenosti s penzijním připojištěním ukazují, že lidé mají tendenci spořit racionálně. Klienti dnes vesměs ukládají nanejvýš právě 500 korun měsíčně, čímž maximalizují svůj výnos. Daňové úlevy přitom stále nejsou pro většinu z nich tak ekonomicky zajímavé a hmatatelné (srozumitelné), jako by tomu bylo s případným zvýšením státního příspěvku. Státní příspěvek by mohl být poskytován například až do výše 1500 Kč měsíčního příspěvku a mohl by být zlineárněn například až na 35 % pravidelného vkladu klienta.

3) V tisku se objevili spekulace o vzniku nového penzijního fondu, který by v tuzemsku měla založit pojišťovna Aegon. Domníváte se, že na trh penzijního připojištění je místo pro další fond? Jsem přesvědčen, že podobný projekt nemá šanci na ekonomický úspěch, neboť trh penzijního připojištění v České republice je již silně penetrovaný. Jediná cesta k získání většího počtu klientů by v takovém případě vedla k „přetahování“ klientů jiných fondů, čemuž jsme připraveni zabránit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).