Hlavní navigace

Oživení ekonomiky sportovní turistikou

[Tisková zpráva] Cestovní ruch a turistika generovaly v roce 2008 přibližně 5,89 bilionů USD. Do roku 2018 je očekáván růst podílu tohoto odvětví na HDP na plných 10,5 %.

Sdílet

V příští dekádě by tedy příjmy z turismu měly převýšit hodnotu 10 bilionů USD. Nejrychleji rostoucím sektorem v globálním cestování a turistickém průmyslu je sportovní turismus. „V roce 2008 činil objem tohoto segmentu úctyhodných 600 mld. USD, tedy 10 % celkového mezinárodního turistického trhu,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Sportovní turismus pozitivně ovlivňuje ekonomiky měst a regionů. V případě těch největších událostí typu Olympijských her nebo FIFA World Cup dokonce ekonomiky celých zemí. „Turisté, kteří se zajímají o sport, jsou zpravidla ti více utrácející a zůstávající v místě pobytu déle,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Jejich přímý přínos v destinacích je ve formě hotovosti. Nepřímé impulsy spočívají v přílivu turistů v dalších letech.“

V roce 1992 se konaly Olympijské hry v Barceloně a počet turistů se v následujících 10 letech zdvojnásobil. Barcelona se od té doby stala šestým nejvíce atraktivním evropským městem vhodným k byznysu. Dodatečný finanční přínos v obchodování zaznamenala i australská Sydney po letních Olympijských hrách v roce 2000. „Objem 1,2 mld. GBP, který Sydney inkasovala, nebyl konečný. Turismus se dramaticky zvýšil a spolu s mediálními efekty zaznamenal další znamenitý nárůst na 2,5 mld. GBP,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

V letošním roce se bude konat Mistrovství světa ve fotbale v Jižní Africe. Tato událost bude klíčová pro dosažení úrovně turismu na její stav před nedávnou recesí. „Příjmy z turismu by měly vytvořit cca 15 mld. jihoafrických randů (ZAR). V současné době se očekává návštěvnost 3,5 mil. místních fanoušků. Odhadovaný počet zahraničních turistů by pak měl dosáhnout 450 tisíc, kteří rovněž do obchodního rozpočtu akce přispějí,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Další současná studie, připravená pod dohledem brazilské vlády, očekává v návaznosti na rozhodnutí o konání LOH 2016 v Rio de Janeiro přínos do země více než 24 mld. USD v letech 2010 – 2027. Pro Brazílii tak bude poskytnuta jedinečná platforma pro zahraniční investice. „Brazilská ekonomika je v současné době 10. největší na světě a odhaduje se, že se do roku 2016 díky olympijským hrám vyšplhá až na 5. místo světového žebříčku,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Sportovní turismus je nyní efektivním nástrojem jak zrealizovat a dosáhnout mnoha věcí – generovat signifikantní příjmy, vytvořit tisíce pracovních míst, zrekonstruovat městskou infrastrukturu, objevit či přehodnotit nové regiony pro návazné využití. „V době, kdy některé tradiční turistické trendy zaznamenávají pokles, sportovní segment turismu pokračuje v rozkvětu,“ uvádí Ing. Josef Stoulil a uzavírá: „Jeho exponenciálnímu růst se očekává i v příští dekádě.“


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).