Hlavní navigace

Osobní bankroty vzrostly ve třetím čtvrtletí o 39 procent

Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo v České republice vyhlášeno 729 osobních bankrotů, což je o téměř 39 procent více než ve druhém čtvrtletí. Meziročně se jedná o více než trojnásobný nárůst. O více než 41 procent vzrostl ve třetím čtvrtletí i celkový počet návrhů na osobní bankrot, kterých bylo podáno 1176. Vyplývá to z informací portálu Cribis.cz, které poskytla společnost CCB – Czech Credit Bureau.

Sdílet

Vyhlášením osobního bankrotu skončilo šest z deseti návrhů

Ze statistik vyplývá, že vyhlášením osobního bankrotu skončilo šest z deseti návrhů. Je to přibližně stejný podíl jako ve třetím čtvrtletí loňského roku a znamená to, že se zatím soudy dokážou s raketovým růstem návrhů na osobní bankrot dobře vyrovnat, říká Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení ve společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která portál obchodních informací Cribis.cz provozuje.

Jen v samotném září bylo vyhlášeno 287 osobních bankrotů, což je nejvíce od zahájení činnosti insolvenčního rejstříku. Celkově bylo od ledna do září letošního roku vyhlášeno 1602 osobní bankrotů, což je ve srovnání s 496 vyhlášenými osobními bankroty ve stejném období loňského roku více než třikrát více.

Velký nárůst osobních bankrotů je důsledkem především dvou hlavních faktorů. V prvé řadě jde o relativně nový institut, zavedený teprve v roce 2008, s kterým se stále řada lidí teprve postupně seznamuje. Růst však částečně přisuzujeme i současné nepříznivé ekonomické situaci, dodává Věra Kameníčková.

Rovněž počet podaných návrhů na osobní bankrot, kterých bylo v září 440, byl od zahájení činnosti insolvenčního rejstříku rekordní. Celkem bylo od ledna do září letošního roku podáno 2568 návrhů na osobní bankrot, což je ve srovnání s 1296 návrhy podanými ve stejném období loňského roku téměř dvakrát tolik.

Počet osobních bankrotů se bude zvyšovat i nadále. Příčinou je stále ještě rostoucí nezaměstnanost, relativně pomalý vývoj mezd a slabý ekonomický výkon, dodává Věra Kameníčková.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).