Hlavní navigace

Oprávněnost poskytování investiční služby obchodování s investičními nástroji na vlastní účet

Zákon o podnikání na kapitálovém trhu mezi hlavními investičními službami uvádí službu obchodování s investičními nástroji na vlastní účet. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejasnou formulaci, vypracovala Komise pro cenné papíry k této problematice stanovisko.

Sdílet

Komise vypracovala stanovisko, jehož obsahem je názorný algoritmus, podle kterého je možné určit, zda daný poskytovatel investiční služby poskytuje investiční službu obchodování s investičními nástroji na vlastní účet dle § 4 odst.2 písm. c) zákona o podnikání na kapitálovém trhu oprávněně či neoprávněně. Rozhodování je rozděleno do sedmi základních kroků, kdy po zvážení dané situace odpovíme na danou otázku ano či ne. Alternativně pak odpovědi navedou k tomu, zda osoba poskytující danou službu jí poskytuje oprávněně či nikoli. Vedle zmíněného algoritmu stanovisko obsahuje i pozitivní a negativní demonstrativní výčet případů obchodování na vlastní účet.

Stanovisko bylo zveřejněno mimo jiné pro demonstraci postoje Komise ke sporným případům. Mezi tyto můžeme řadit obesílání akcionářů na odkoupení akcií, internetové poptávky cenných papírů a podnikání osob, které nakupují akcie od drobných akcionářů na základě letákových výzev.

Příslušný algoritmus vyplývá ze současné české právní úpravy a taktéž z evropské právní úpravy, která byla v nedávné době schválena (ISD2). Vzniku algoritmu předcházely dlouhé diskuse se zahraničními odborníky a v neposlední řadě i změna direktivy. (Algoritmus naleznete jako součást upraveného stanoviska na http://www.sec.cz/…42c_ZPKT.pdf)

Monika Paclíková
tisková mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).