Hlavní navigace

Odvážný strakonický gentleman silnic vyprostil z hořícího auta dva zraněné mladíky

Robert Beneš z Volenic dnes převzal ve strakonické agentuře České pojišťovny prestižní ocenění Gentleman silnic a značkové hodinky. Letos 4. srpna u jihočeských Předslavic vyprostil z hořícího vozidla, které mohlo každou chvíli explodovat, dva zraněné mladíky. Ocenění Gentleman silnic předává Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR třetím rokem a doposud jej na 19 místech celé republiky obdrželo 29 statečných a obětavých mužů i žen. Získali jej za záchranu života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu.

Sdílet

Vezl jsem děti na fotbal a přijel jsem k místu, kde v příkopu hořelo auto na střeše. Lidé, kteří tam byli, na mě křičeli, ať k němu nechodím, že v něm jsou stejně všichni mrtví,“ vypráví jednačtyřicetiletý otec čtyř dětí. Neposlechl je a vrhl se do plamenů. Bál se, ale věděl, že těm lidem musí pomoci. Vytáhl ven mladíka, který Škodu Felicii řídil a pak spatřil na zadním sedadle dlaně. Rychle se otočil, rozbil okénko a znovu se vrhl do ohně. „Ten člověk tvrdil, že má zlámané ruce, pak ke mně přiběhl ještě jeden pán a společně jsme vyprostili i zraněného spolujezdce,“ popisuje dramatickou situaci pan Beneš.

Pod hořící felicií zůstal ještě třetí pasažér, který při havárii vypadl a automobil ho přimáčkl. Robert Beneš ho neviděl a když se ptal jednoho ze zachráněných, kolik jich v autě jelo, odpověděl mu v šoku, že jenom dva a že neví. Třetí pasažér bohužel nehodu nepřežil. Nebýt Roberta Beneše, zahynuli by v hořícím automobilu u Předslavic tři lidé.

Jubilejním třicátým Gentlemanem silnic se stane zhruba za 14 dnů odvážná žena z Hustopečí na Břeclavsku, která už dvakrát zachraňovala chodce po vážné dopravní nehodě.

S projektem Gentleman silnic vloni Česká pojišťovna vstoupila do Evropské charty bezpečnosti silničního provozu. Tato iniciativa Evropské komise si klade za cíl snížit do roku 2010 počet obětí dopravních nehod na polovinu. V zemích Evropské unie evidují ročně zhruba 40 tisíc obětí silničních havárií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).