Zvyšující se význam cen energií pro ekonomiku vede banky k tomu, aby svým klientům začaly nabízet produkty, které je mohou ochránit před neočekávanými výkyvy trhu. Například Fortis Bank v České republice nabízí svým klientům celou řadu nástrojů, kterými se mohou zajistit proti rizikům plynoucím z pohybů cen těchto energií:
- ropy a ropných derivátů (nafta, topné oleje, mazut, letecké palivo)
- zemního plynu
- emisních povolenek na CO2
- uhlí
Tyto nástroje – jako je např. Diesel SWAP – fungují velmi obdobně jako produkty, které jsou už české firmy zvyklé používat pro zajišťování devizových a úrokových rizik. Fortis Bank předpokládá v roce 2008 obrovský nárůst zájmu o tyto možnosti zajištění. „V příštím roce očekáváme nárůst objemu tohoto typu obchodů řádově o stovky procent,“ dodal dnes Tomáš Blažejovský.
CENA EMISNÍCH POVOLENEK V ROCE 2008 – VELKÁ NEZNÁMÁ
V příštím roce vstoupí trh s emisními povolenkami CO2 do režimu Kjótského protokolu, kterému se říká také II. fáze. Ten bude v platnosti v letech 2008 – 2012. V letech 2005 – 2007 trh fungoval v režimu před-Kjótského programu, který byl označován jako I. fáze. Ceny emisních povolenek v I. fázi spadly v letošním roce prakticky na nulu, zatímco ceny povolenek na II. fázi si udržují cenovou úroveň okolo 22 euro za tunu CO2. „Na trhu je teoreticky převis poptávky nad nabídkou v řádu 500 miliónů tun CO2. To by v případě, kdy by trh neovlivňovaly další faktory, znamenalo rovnovážnou cenu okolo 20 euro za tunu CO2. Vývoj trhu ale bude nesmírně volatilní,“ řekla dnes Renata Buřičová, specialistka na derivátové obchody Fortis Bank ČR.
Důvodem je podle ní skutečnost, že II. fáze trhu s emisními povolenkami se bude významně lišit od I. fáze. Na cenách se mohou projevit také úvahy o začlenění letecké dopravy do systému udělování emisních povolenek a dalšími významnými faktory jsou samozřejmě dlouhá či krátká zima a politická rozhodnutí.
Trh ovlivní zejména obchodování s dalšími druhy tzv. carbon credits. Objemy obchodů nebudou ve II. fázi taženy pouhým snižováním přebytku povolenek, a Fortis Bank proto předpokládá, že pozornost trhu se přesune od jednoduchých obchodů ke složitějším nástrojům jako jsou swapy a opce. „V situaci, kdy předpokládaný cenový rozptyl za tunu CO2 může být od 0 do 100 euro, se budou velcí producenti CO2 chtít zajistit se proti výkyvům trhu,“ uzavřela Renata Buřičová.