Hlavní navigace

Dva litoměřičtí řidiči pomohli čtyřleté dívce a Česká pojišťovna je společně s Policií ČR ocenila titulem Gentleman silnic

Pokud se přítelkyni Jana Balona letos v květnu narodí holčička, bude se jmenovat Sára. Po děvčeti, které vloni v srpnu zachránil…

Sdílet

První Gentlemani silnic letošního roku jsou z Litoměřic. Prestižní ocenění, které už více než čtyři roky uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR za záchranu lidského života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu, dnes v litoměřické pobočce ČP získali Andrej Amirov a Jan Balon. Vyprostili těžce zraněnou čtyřletou dívku z automobilu, do kterého čelně narazil opilý řidič.

Vážná dopravní nehoda se stala vloni v srpnu na Tyršově mostě v Litoměřicích. Jedno poklidné sobotní dopoledne se tam změnilo v tragédii. Do babičky, která na zadním sedadle vezla v sedáku předpisově připoutanou čtyřletou vnučku, čelně narazil opilý řidič octavie. Náhle vybočil do protisměru, a protože se to stalo na mostě, nebylo už kam uhnout. Řidička bohužel nehodu nepřežila, její vnučka zůstala v autě těžce zraněná. Prvním, kdo u nehody zastavil, byl třiatřicetiletý Ukrajinec Andrej Amirov, který v Litoměřicích žije už dvanáct let. Druhým pomocníkem v nouzi se stal jednačtyřicetiletý profesionální řidič Jan Balon.

Dívka byla v takovém šoku, že ani neplakala, tekla jí krev po obličeji a kdyby nebyla připoutaná v sedáku, nemohla by ten náraz přežít, vyprávěl Andrej Amirov. Zběžně jsme ji prohlédli, jestli dýchá a sledovali jsme jí až do příjezdu záchranky, doplnil zachránce. Stav dívenky byl velmi vážný, a tak ji sanitka odvezla na jednotku intenzivní péče do nemocnice v Ústí nad Labem. Dnes už je naštěstí v pořádku.

Za Jana Balona, který byl služebně v jižních Čechách, ocenění Gentleman silnic a značkové hodinky převzala jeho přítelkyně Eva Nováková. V květnu čekají potomka a příhoda, která se stala vloni v létě, možná bude mít vliv i na něho. Pokud se nám narodí holčička, tak to bude Sára, protože tak se jmenuje dívenka, které oba zachránci pomohli, svěřila se Eva Nováková.

Prvním novodobým hrdinou silnic, kterého ČP společně s PČR ocenila, se před čtyřmi roky stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění získalo 48 lidí (z toho šest žen) na 28 místech celé České republiky. Jedním z Moravskoslezských zachránců byl dokonce bývalý narkoman, který cestou na doléčovací stacionář zachránil život dvěma malým dětem.

S projektem Gentleman silnic Česká pojišťovna vstoupila do Evropské charty bezpečnosti silničního provozu. Tato iniciativa Evropské komise si klade za cíl snížit do roku 2010 počet obětí dopravních nehod na polovinu. V zemích Evropské unie evidují ročně zhruba 40 tisíc obětí silničních havárií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).