Hlavní navigace

Banky oceňují snahu o konsolidaci veřejných financí

Česká bankovní asociace vítá snahu ministerstva financí o konsolidaci veřejných financí. Za přínosné přitom považuje především návrhy úspor, včetně snížení mandatorních výdajů. Pokud by k tomu nedošlo, stoupl by jejich podíl na celkových výdajích takovou měrou, že by vláda téměř ztratila možnost přijímat rozhodnutí o nutných investicích a používat státní rozpočet jako nástroj hospodářské politiky.

Sdílet

Takový stav by byl obzvláště nepříjemný v situaci ekonomické recese, kdy stát potřebuje disponovat nástroji ke stimulaci hospodářství. Nesmí tak ovšem učinit za cenu rostoucího zadlužení, které by mohlo vést k podobným dramatickým dopadům do životní úrovně obyvatel, jakých jsme svědky v některých státech východní Evropy. Proto je omezení plateb od státu nezbytné i za cenu, že se částečně dotkne některých výplat stanovených zákonem, uvedl náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Zvyšování daní lze chápat tehdy, je-li prováděno šetrně s ohledem na nabídkovou stranu ekonomiky, sociální únosnost a také skutečnost, že zvýšení daňové sazby nemusí vždy znamenat vyšší příjem pro státní rozpočet.

Návrh na zvýšení sazeb DPH je sice nepříjemný, ale je to nejefektivnější krok k zajištění dodatečných příjmů pro stát. Tato daň hraje na příjmové straně rozpočtu mimořádně významnou roli. Je rozhodně přínosnější než zvyšování přímých daní, které může mít především v době ekonomické krize kontraproduktivní účinky, upřesnil Jan Matoušek.

Banky dlouhodobě upozorňují na nutnost udržet státní finance v rovnováze, aby nedocházelo k zadlužování budoucích generací a zároveň aby veřejný sektor nevytlačoval soukromé investice. Zvláště v době, kdy je prodej státních dluhopisů složitější, než v minulosti, je růst veřejného dluhu obzvlášť nežádoucí. Jedním z klíčových úkolů pro budoucí vládu pak bude celková reforma veřejných financí včetně penzijního systému, jež na své řešení čeká už dlouho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).