Hlavní navigace

Zatím není důvod jásat, obrat hospodářského trendu je ale v dohledu

Po rychlém a razantním poklesu hospodářského vývoje, který přesáhl všeobecná očekávání a v základech otřásl důvěrou v předvídatelnost budoucnosti hlavních hráčů nyní mnoho předstihových ukazatelů a ukazatelů sentimentu poukazuje na obrat ekonomického trendu. Znamená to, že je blízko před námi ekonomický vzestup?

Sdílet

Makroekonomický vývoj

  • Globální ekonomika míří ke stabilizaci ve druhém pololetí
  • Objemy úvěrů zůstanou stabilní
  • Pokles míry nezaměstnanosti se očekává koncem roku 2010
  • Inflace bude v nejbližší době tlumená

Dluhopisové trhy:

  • Očekáváme solidní vývoj na dluhopisových trzích ve střední a východní Evropě
  • Podnikové dluhopisy denominované v EUR: preferujeme solidní dluhopisy s investičním ratingem (síťová odvětví a telekomunikace) před státními dluhopisy

Pozitivní mezičtvrtletní růst HDP ve druhém pololetí 2009 v zemích západní a východní Evropy

Změna směru některých ukazatelů vysílá jasné signály o zlepšení během příštích šesti měsíců, což však znamená spíše stabilizaci na nízké úrovni než začátek výrazného zotavení. Očekáváme pozitivní mezičtvrtletní vývoj HDP v druhém pololetí jak v západní, tak ve východní Evropě, konstatuje Gudrun Egger, vedoucí analytička dluhopisových trhů v Erste Group.

Zatímco redukce zásob významně tlačila na rychlý pokles v prvním čtvrtletí, odeznění tohoto efektu (druhé a třetí čtvrtletí), očekáváme krátkodobé zrychlení vzestupných tendencí. Tím by mělo být podpořeno zotavení HDP ve druhém pololetí, ale ještě to neznamená, že dojde k trvalému vzestupu.

Země s velkým podílem průmyslu nemusí dosáhnout svého dřívějšího růstu, protože růst spotřeby založený na zadlužování je pravděpodobně u konce. Historický hospodářský pokles odhalil pravý rozměr globalizace světové ekonomiky. Není pochyb, že hospodářství USA určovalo události uplynulých let. Na základě vysokého deficitu běžného účtu prosperoval „zbytek světa“ díky poptávce z USA, částečně financované úvěry. Následkem závislosti na exportech do USA ovlivnil rychlý ekonomický pokles zvláště země s vysokým přebytkem zahraničního obchodu. Je možné, že se zemím s velkým podílem produkce s ubývajícími exporty v současné době nepodaří návrat k dřívějším mírám růstu, protože se zdá, že trend růstu spotřeby založené na zadlužení je již za námi.

Další dynamika vývoje úvěrů záleží na důvěře domácností a podniků

Od krachu společnosti Lehman Brothers v září 2008 došlo ke značné stabilizaci finančního systému díky společným opatřením centrálních bank a vlád. Přesto dochází následkem změny rámcových podmínek pro banky (rekapitalizace, možnosti refinancování), zhoršující se úvěrové spolehlivosti dlužníků a klesající úvěrové poptávky, k poklesu míry růstu objemu úvěrů. Budoucí dynamika se bude také odvíjet od stupně důvěry domácností a podniků během hospodářského vzestupu.

Pokles míry nezaměstnanosti se neočekává dříve než koncem roku 2010

Pracovní trh reaguje na zlepšení s časovým zpožděním. Podle našich odhadů míry růstu HDP a zaměstnanosti, míra nezaměstnanosti do konce roku 2010 i nadále poroste, pokračuje Gudrun Eger. To by mohlo udržet tendenci k nízké spotřebě navzdory reálným příjmům ovlivněným disinflací, a z toho důvodu se neočekávají žádné významné impulzy ze strany soukromé spotřeby.

Prudký pokles produkce znamená, že bude možné uspokojit vzrůstající poptávku existujícími kapacitami. Proto neočekávají analytici Erste Bank žádný přímý tlak na ceny, což podporuje i stoupající míra nezaměstnanosti. Přesto existuje několik rizikových faktorů směrem k růstu (stagnující investiční dynamika, navýšení množství peněz v oběhu, vývoj ceny ropy), které mohou mít silnější vliv a mohou způsobit střednědobý nárůst míry inflace.

Očekáváme solidní vývoj na hlavních dluhopisových trzích ve střední a východní Evropě

Výnosová křivka je za posledních několik měsíců díky speciálním efektům mnohem strmější. Rozpětí výnosové křivky v intervalu dvou až deseti let splatnosti dosáhlo v Německu a v USA historických úrovní. Jsme toho názoru, že negativní aspekty u státních dluhopisů těchto států i nadále převáží. Na druhou stranu očekáváme solidní vývoj cen na hlavních trzích regionu zemí střední a východní Evropy jak v relativních, tak v absolutních hodnotách, prohlásil Rainer Singer vedoucí analytik dluhopisových trhů v Erste Group.

Podnikové dluhopisy v EUR: preferujeme solidní dluhopisy s investičním ratingem (síťová odvětví a telekomunikace) před státními dluhopisy

Od počátku roku lze vysledovat v podnikových dluhopisech denominovaných v EUR zotavení. Důvodem je realizace agresivních fiskálních a geopolitických opatření. Zotavení, které může být slabší než se očekává, a nejistota, jak dlouho bude trvat, představují i nadále vysoké riziko a činí korekci rozdílu mezi výnosy podnikových a státních dluhopisů pravděpodobnou, říká Elena Statelov, analytička podnikových dluhopisů. „Přesto neočekáváme, že rozdíly dosáhnou svých maxim z podzimu 2008 (krach společnosti Lehman). Při rozdělení podle rizikovosti preferujeme dluhopisy solidních firem s investičním ratingem, které mají lepší výnosy než státní dluhopisy. Ze sektorů stále preferujeme síťová odvětví a telekomunikace, které lze s jistotou označit za „bezpečné přístavy“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).