Hlavní navigace

Obchody s certifikáty rapidně rostou

Objem obchodů s certifikáty činil v prvním čtvrtletí letošního roku 21 milionů EUR.

Sdílet

V prvním čtvrtletí roku 2006 výrazně vzrostl zájem tuzemských investorů o obchodování s investičními certifikáty na burzách v zahraničí. Tento fakt dokládají poslední výsledky společnosti CYRRUS, a.s., která za první tři měsíce letošního roku zobchodovala certifikáty za 21 miliónů EUR a překonala tak již celý rok 2005. Certifikáty si získávají na oblibě a postupně nahrazují tradiční investování do investičních fondů, které není zdaleka tak transparentní.

„Investiční certifikáty nabízejí klientům téměř neomezené možnosti na zhodnocení jejich aktiv. Lze je různě konstruovat – od konzervativních až po vysoce spekulativní a sám je považuji za velmi zajímavý doplněk pro všechny typy portfolií,“ říká Jiří Loubal, ředitel společnosti CYRRUS, a.s.

CYRRUS, a.s., se dosud profiloval hlavně jako specialista na maržové obchody v systému SPAD na Burze cenných papírů Praha (dále BCPP). V prvním pololetí roku 2005 však získala společnost licenci na obchodování s deriváty a ihned začala aktivně nabízet také certifikáty. Ačkoliv u CYRRUSU stále dominují obchody uskutečněné na české burze, podíl obchodů s certifikáty neustále roste. Co se týče zahraničních aktivit, tak transakce s těmito produkty tvoří již více než 90 % objemu obchodů v zahraničí.

Kromě obchodů s certifikáty také výrazně rostly objemy obchodů s českými akciemi. V prvním čtvrtletí 2006 bylo zobchodováno 39 miliard Kč, z toho 7,5 miliard připadá na burzovní transakce a zbytek tvoří REPO operace. Objem obchodů v ČR byl oproti prvnímu čtvrtletí roku 2005 více než dvojnásobný.

Podle ředitele Jiřího Loubala je jasné, že letošní objem obchodů s certifikáty bude rekordní. Další rozvoj popularity těchto moderních produktů v ČR do značné míry ovlivní aktivity BCPP, která by měla zahájit obchodování s certifikáty také na tuzemském trhu. CYRRUS, a.s., je jedním z mála propagátorů certifikátů v ČR disponujících patřičnými licencemi a bohatými zkušenostmi s těmito produkty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).