Z ankety uspořádané v rámci ocenění GE Money Multiservis Obchodník roku 2006 vyplynulo, že již téměř polovina zúčastněných obchodníků umožňuje svým zákazníkům platit v eurech. Ti, kteří to doposud neumožňují, tak plánují v brzké době učinit. Podíl plateb v eurech na celkových tržbách však zatím jen zřídkakdy přesahuje 1 %.
V anketě, která proběhla v rámci čtvrtého ročníku ocenění GE Money Multiservis Obchodník roku 2006, a která oslovila několik desítek nejvýznamnějších obchodníků v ČR, se vyjadřovali zástupci obchodních řetězů k otázce akceptace společné evropské měny euro v jejich prodejnách. Bylo zjištěno, že téměř polovina ze zúčastněných obchodníků již umožňuje svým zákazníkům platit v eurech.
Zákazníci však doposud tuto možnost využívají pouze okrajově, společnosti uváděly průměrné hodnoty plateb v eurech v poměru k celkovým tržbám v rozmezí 1–2 %. „Celkové tržby v euro zatím nepřekročily 1 % celkových tržeb, i když meziroční nárůsty jsou patrné. Vyšší procenta vykazují příhraniční oblasti a Praha,“ uvedl Petr Uchytil, tiskový mluvčí společnosti Delvita. Postupný meziroční růst plateb v eurech a dosažená vyšší procenta tržeb v eurech v příhraničních oblastech potvrzují ve svých odpovědích i ostatní obchodníci.
Z odpovědí je dále patrné, že přestože se jedná z hlediska dosaženého podílu na tržbách o doposud okrajovou oblast, obchodníci ji považují za důležitou. Obchodníci, kteří doposud neumožňují svým zákazníkům platit v eurech, totiž uvedli, že hodlají tuto možnost v budoucnosti zavést, třetina z nich již v roce 2007.
„V otázce akceptace společné evropské měny obchodníci pružně reagují na zvyšující se rozšířenost využití eura v platebním styku. Obchodníci, si navíc uvědomují, že vstup České republiky do Evropské měnové unie a přechod na společnou evropskou měnu jsou již jen otázkou času. Zavádí možnost platit v eurech již nyní, aby byli lépe připraveni, když k této změně dojde,“ uvedl Charlie Coode, předseda představenstva a generální ředitel GE Money Multiservis ČR/SR.