Hlavní navigace

Obchod na vzestup kanadského dolaru

V této analýze můžeme úspěšně navázat na předchozí analýzu „Komoditní měny long“, kterou jsme již v březnu 2003 publikovali na webu a kde jsme doporučovali k nákupu jak kanadský, tak i australský dolar.

Sdílet

Kromě toho, že se analýza potvrdila a obě měny zaznamenaly vůči americkému dolaru fenomenální růstový trend, je zajímavá ještě jedna skutečnost: hlavní důvody pro růst uvedené v předchozí analýze stále platí a jsou základem i této analýzy.

Na jedné straně jde o strukturálně slabý americký dolar, který je kvůli nevyrovnané obchodní bilanci odsouzen k dlouhodobému poklesu. Na straně druhé jde o velký zájem o kanadský dolar z důvodu růstu cen mnoha komodit, které se z Kanady vyvážejí. Oba faktory působily v roce 2003, 2004 i 2005 a předpokládáme, že budou způsobovat růst kanadské měny i nadále.

Kanadský dolar od března 2003 dodnes posílil z 64 centů na aktuálních 86 centů, což znamená při investici do 1 futures kontraktu zisk 22000 USD. Záloha na 1 futures kontrakt kanadského dolaru vůči americkému je necelé 2000 USD, a proto zisk vůči této záloze (margin) tedy mohl dosáhnout až 1100% za 3 roky. Stále považujeme nákup kanadského dolaru za velmi atraktivní investici.

Fundamentální analýza

Každý měnový pár je nutné posuzovat z obou pohledů, zde jak ze strany amerického dolaru, tak i kanadského dolaru.

Spojené státy, americký dolar

Deficit obchodní bilance – americký dolar je i přes střednědobé posilování v roce 2005 v dlouho­dobějším sestupném trendu, kdy oslabuje proti většině světových měn, včetně kanadského dolaru, eura a například i české koruny. Hlavní příčinou tohoto trendu je nevyrovnaná obchodní bilance Spojených států. Jednoduše řečeno Američané každý měsíc dovezou více zboží než jsou schopni exportovat. Dlouhodobě nemůže takovýto stav existovat a jedním z mechanismů narovnání této nerovnováhy je změna měnového kurzu, zde oslabení dolaru. Negativní bilance obchodu USA narostla do obrovské výše a navíc se nelepší, ale naopak prohlubuje. V říjnu 2005 Američané dovezli o 68 miliard USD více zboží než vyvezli. Aby zůstala celková platební bilance vyrovnaná, musí za stejné období přitéct 68 miliard kapitálu. To je více než 2 miliardy USD denně! Tato nerovnováha nemá v historii obdoby a někteří předpovídají výrazný propad dolaru.

Konec zvyšování úrokových sazeb – Spojené státy zvyšují úrokové sazby před obavou z inflace, ale také kvůli tomu, aby přiměli investory a obchodníky k nákupu dolarů a zabránili tak jeho propadu. Úroky na dolar v uplynulých letech stoupaly po čtvrt procentech na aktuální úroveň 4,25%. To je vysoká hodnota a dokonce vyšší než mnoho ostatních konkurenčních měn jako například euro. Investoři však hledí do budoucna a pokládají si otázku: není již zvyšování sazeb u konce? Pokud by bylo, bude to mít na dolar velmi negativní dopad. A při extrémně vysoké zadluženosti obyvatel Spojených států není pro centrální banku další růst sazeb reálnou volbou. To ostatně naznačil Fed v prohlášení po posledním zasedání v prosinci, kdy uvedl, že další zvyšování sazeb není již příliš pravděpodobné. Trh očekává, že Fed zvýší na počátku roku 2006 sazby ještě 1× o 25 bodů na 4,5%.

Snížení přítoku kapitálu. Velkou část kapitálových toků představují investice pro nákupy akcií. A investoři se často rozhodují podle minulých výnosů, například v minulém roce. Americké akcie patřily v roce 2005 k nejméně výnosným na celém světě. Index Dow Jones, který vyjadřuje hodnotu 30 nejlepších firem ve Spojených státech, v roce 2005 klesl, zatímco nové rozvíjející se trhy jako je Indie, Brazílie, Rusko a samozřejmě i Česká republika zaznamenaly silný růst. Otevření světových akciových trhů láká mezinárodní investory, protože mnoho titulů je stále podhodnocených a mají silný růstový potenciál, zatímco najít zdroj růstu na saturovaném americkém trhu je stále obtížnější. Pokud by investoři v roce 2006 nakupovali méně amerických akcií, určitě by to podkopalo americký dolar, protože deficit obchodní bilance by nebyl tolik krytý přílivem kapitálu. Na Obr. 4 je přehled výnosů na akciových trzích v posledním roce – Dow Jones se zařadil mezi 10 nejhorších trhů světa, zatímco akciové trhy mnoha ostatních zemí rostly o desítky procent.

Kanada, kanadský dolar

Aktivní saldo obchodní bilance, růst cen komodit – zatímco obchodní bilance Spojených států se propadá do stále větších schodků, bilance Kanady je pozitivní a stále se zlepšuje. Obchodní bilance je jedním z nejdůležitějších indikátorů vývoje měny, protože pokud je její hodnota vyšší než nula, znamená to, že země vyváží více zboží a služeb než dováží. Zahraniční kupci proto musejí kupovat měnu dané země a ta posiluje, do země přitékají zahraniční měny a země bohatne (stovky let známá pravda merkantilistů).

Aktuálně Kanaďané vyvezou měsíčně o 7 miliard dolarů (kanadských) více, než dovezou. Hlavní příčinou tohoto stavu jsou rostoucí ceny komodit a rostoucí objemy vývozů těchto komodit. Kanada je předním světovým producentem a exportérem mnoha komodit jako jsou energie (ropa, zemní plyn), kovy (zlato, stříbro, železná ruda, barevné kovy), obilniny (pšenice, řepka) nebo masa (hovězí, vepřové, ryby). V roce 2004 představoval vývoz komodit podílu 40% na celkovém exportu. S výhledem rostoucích cen surovin a zvyšující se globální spotřeby je pravděpodobné, že se obchodní bilance Kanady bude dále zlepšovat, což bude prospívat kanadskému dolaru.

Ekonomický růst, rostoucí úrokové sazby – kanadská ekonomika v posledních letech silně roste, nezaměstnanost se snížila na 6,4%, což je nejnižší úroveň za posledních 31 let a zatímco Američané již se zvyšováním úroků zřejmě končí, kanadské úroky by mohly růst a to by prospělo kanadskému dolaru proti americkému. Navíc je zajímavé, že od roku 2003 rostou americké úroky rychleji než kanadské (rostoucí žlutá křivka ve spodní části grafu) a i přesto v tomto období kanadský dolar dokázal strmě posílit vůči americkému. Pokud tedy ani rostoucí úroky (tzv. úrokový diferenciál) nezastavil pád amerického dolaru vůči kanadskému, co se teprve stane, pokud se budou kanadskému dolaru pomáhat i vyšší úroky?

Základní ekonomické statistiky obou zemí jsou v následujícím přehledu (Zdroj Bloomberg):

Technická analýza

V roce 2003 byl nastartován silný růstový trend, který vynesl kurz z cca 62 centů na aktuálních 86 centů (kurz futures kontraktu je v US centech za 1 kanadský dolar). Trh je ve středně silném dlouhodobém růstovém trendu a na grafu není žádná formace, která by měla naznačovat vrchol nebo obrat trendu. Klíčový support je na úrovni 83,80 – 83,50 centů, kde je jednak minimum z listopadu 2005 a také dlouhodobá trendová čára. Resistence je na posledním maximu 87,74.

Specifikace kontraktu

  • Futures na kanadský dolar (IMM, Chicago)
  • Měsíc dodání březen 2006 (příp. další měsíce při dlouhodobé investici)
  • Objem kontraktu 100000 CAD
  • Kurz v US centech za 1 CAD
  • 1 cent = 1000 USD (pohyb o 1 US cent znamená zisk/ztrátu 1000 USD na kontrakt)
  • Aktuální margin (u společnosti Colosseum/Man Financial) 1746 USD/kontrakt
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).