Hlavní navigace

Obcházení zákona o zaměstnanosti

V rámci šetření zaměstnávání osob se zdravotním postižením narazila NRZP ČR na flagrantní a stále více se rozšiřující způsob obcházení zákona o zaměstnanosti, konkrétně ustanovení o náhradním plnění odebráním výrobků či služeb od chráněných dílen. Účelem tohoto plnění je umožnit zaměstnat osoby se zdravotním postižením. Řada firem ovšem tento systém obchází odebráním nikoliv výrobků či služeb, ale zboží. V důsledku to znamená, že pak dochází pouze k přefakturaci standardních dodávek zboží přes chráněnou dílnu nebo dokonce účelově zřízenou chráněnou dílnu.

Sdílet

Firmy se tak falešným náhradním plněním vyhnou nejen zaměstnávání osob se zdravotním postižením, ale i příslušné sankci v podobě odvodu do státního rozpočtu, kterou by jinak musely zaplatit. NRZP ČR odhaduje, že takto ročně uniká mnoho desítek milionů korun.

NRZP ČR se proto obrátí na celní správu, aby v rámci své kompetence (§ 82 odstavec 4 zákona o zaměstnanosti), důsledně zjišťovala, zda náhradní plnění formou odběru výrobků není pouze přefakturací zboží a tím není obcházen zákon.

Václav Krása
předseda NRZP ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).