Hlavní navigace

O vánocích jsme nejraději doma

[Tisková zpráva] Naprostá většina z nás plánuje strávit letošní Vánoce doma. Podle aktuálního průzkumu Citibank bude 93 % Čechů trávit Vánoce doma.

Sdílet

Pouze 3 % respondentů budou o Vánocích u příbuzných, 2 % na chatě či chalupě a jen 1 % u přátel. Ve srovnání s výsledky stejného průzkumu z roku 2008, se plány Čechů na to, kde budou trávit Vánoce, téměř nezměnily. 

Oslavit Silvestra zamíří 39 % Čechů mimo domov. Nejvíce z nich bude vítat Nový rok u svých přátel (19 % z celkového počtu respondentů), 8 % v restauraci, 5 % na chatě či chalupě, 4 % u příbuzných. Na okraji zájmu jsou placené pobyty – 2 % oslovených plánují vyjet na placený pobyt v tuzemsku a jen 1 % se chystá do zahraničí. Průzkum Citibank potvrdil konzervativní přístup Čechů k tomu, jak trávit Silvestra – 61 % preferuje zůstat doma s nejbližší rodinou, sami, nebo s příbuznými. Zde je ve srovnání s rokem 2008 vidět mírný nárůst – tehdy se strávit Silvestra doma chystalo o 6 % lidí méně (55 %). Naopak více respondentů (24 %) plánovalo navštívit na Silvestra přátele.

Konzervativní přístup je citelný i v nakupování dárků. Celých 90 % Čechů nakupuje vánoční dárky ze svých úspor. Pouze desetina lidí spoléhá na jiné zdroje, než své úspory. Pokud již Češi využijí nějakého úvěrového produktu, pak uvažují rozumně a zodpovědně – preferují kreditní kartu – celkem ji využije polovina respondentů, kteří si na nákup dárků půjčí. Kreditní karty jsou při letošních vánočních nákupech více využívány, než koupě zboží na splátky, klasické půjčky či využití kontokorentu při běžném účtu.

Na vzorku 1 014 respondentů průzkum pro Citibank zpracovala společnost STEM/MARK, a.s.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).