Hlavní navigace

O peníze z evropských fondů lze v Praze žádat již od 8. ledna

V pondělí 10. prosince začalo informování zájemců velkou konferencí. Zájem trojnásobně převýšil kapacitu sálu.

Sdílet

Praha vyhlásí první výzvy k podání projektů čerpání nových operačních programů Praha – Adaptabilita a Konkurenceschopnost již 8. ledna 2008. V rámci programů budou moci čerpat peníze podnikatelské subjekty, neziskové organizace, profesní sdružení, jakož i hl. m. Praha, městské části a organizace městem zřízené. Celkem bude v roce 2008 nabídnuto 2,5 mld. korun (výzvy pokrývají i rok 2007). Do konce roku 2013 rozdělí magistrát jako zprostředkovatel 403,9 miliónů euro, tedy přes 10,5 miliard korun.

„Přinášíme několik důležitých novinek. Například na řadu projektů mohou žadatelé dostat dotaci hned po schválení žádosti, nikoliv až zpětně jako tomu bylo dosud,“ říká náměstkyně primátora Markéta Reedová, která má správu evropských fondů na starosti.

První výzva k předkládání projektů bude vyhlášena 8. ledna 2008. Výzva bude trvat deset týdnů. V lednu a únoru budou pro žadatele probíhat informační semináře. Praha má i další novinku – žádosti se budou posílat přes webové rozhraní.

Pokud tedy daný subjekt, například nezisková společnost, zájmové sdružení nebo podnikatel, podají žádost už v lednu, nejpozději v září 2008 by mohl obdržet na schválený projekt dotaci.

„V současné době je schválený program Adaptabilita. Konkurenceschopnost je v poslední fázi schvalovacího procesu orgánů Evropské unie. Z minulých období máme bohaté zkušenosti a tak průběh nového dotačního období bude příjemnější jak pro žadatele, tak pro město samotné“ dodává Reedová.

Programy OPPA a OPPK navazují na minulé dotační období JPD3 a JPD2 a jejich oblasti podpory se téměř shodují. Nově však oba programy bude administrovat město Praha v podobě Řídicího orgánu. V minulých letech se totiž o tuto funkci dělilo s Ministerstvem pro místní rozvoj. Představitelé města si od tohoto kroku slibují přehlednější průběh rozdělování dotací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).