Hlavní navigace

IV. ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek 2008 – co také klienti v bankách zažili!? – 2. díl

Server www.bankovnipoplatky.com vyhlásil 4. ročník ankety „o nejabsurdnější bankovní poplatek“. A opět se anketa uskuteční nejen v České republice, ale i na Slovensku. V 1. ročníku návštěvníci webu zcela suverénně zvolili za vítěze poplatek za příchozí platbu.

Sdílet

Ve 2. ročníku pak zvítězil poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Loni to byl poplatek za vedení běžného účtu. Pro 4. ročník ankety jsme nezařadili vítěze předchozích tří ročníků, aby měly šanci vyhrát i jiné absurdní poplatky.

Vybrané absurdní situace, které nám klienti poslali:

Výhodný úrok něco stojí…

Zařizovala jsem si spotřební úvěr u KB. Pracovnice mi vypočítala splátky, sdělila mi procenta atd.. Až těsně před sepsáním a podepsáním smlouvy mi sdělila: „No, já jsem Vám to počítala s výhodnějšími procenty. Musíte mi zaplatit ihned teď jednorázově 950 Kč – buď hotově nebo Vám to strhnu z účtu. Jestli mi ten poplatek, který je odměna pro mne, nedáte – celý výpočet splátek úvěru neplatí, protože Vám budu muset dát o něco vyšší procento. Jen za 950 Kč budete mít nižší procento úroku.“ Opakuji, že o poplatku 950 Kč během hodiny před tím, kdy jsem se s ní radila o žádaném úvěru, nebyla ani řeč. Když peníze potřebujete nutně na úvěr, ještě Vás oškubou na začátku, napsala jedna klientka banky.

Evergreen – drahé zahraniční převody…

Klient, který se podepsal jako Rýpak napsal svou zkušenost s převodem peněz do zahraničí: Při převodu vyššího obnosu EUR na mé konto mne velmi nepříjemně překvapil poplatek nazvaný Poplatek ČSOB/Fee CSOB platební titul 950! Ptám se, za co onu částku účtují! A proč v procentní výši? Chápal bych pevný poplatek stanovený ceníkem, ale je snad jedno zda se bude týkat připsání 1 000 nebo 10 000. Těch pár nul navíc by asi nemělo znamenat rozdíl mezi 0,4 EUR za první částku a 39,05 EUR za částku druhou?

Podobnou zkušenost měl klient Marek: KB účtuje paušál 800 Kč, pokud při bankovním příkazu do zahraničí zvolíte OUR (veškeré poplatky se účtují odesilateli). Tento způsob úhrady slouží k tomu, aby příjemce obdržel čistou částku. Při platbě do ciziny tak banka inkasuje v součtu s dalšími poplatky přes 1000 Kč, i když převádíte 1 euro a příchozí banka nemá poplatek za příchozí platbu.

A že prý je internetbanking bez poplatků…

Mám účet u ČSOB a hojně využívám elektronické bankovnictví. S přibývajícími trvalými příkazy jsem se rozhodl využít kolonku POPIS PŘÍKAZU, což je pojmenování příkazu pouze pro moji potřebu. K mému velkému překvapení banka zpoplatňuje i tuto změnu, která fakticky nezasahuje do platebních operací, svěřil se klient Petr.

Používám internet banking Mojebanka od KB. Zdálo se mi rozumné (ekologicky šetrné atd.) zrušit papírovou formu výpisu a přejít na elektronické pdf výpisy. Po několika měsících, kdy mi přestaly být papírové výpisy doručovány, jsem potřeboval něco vyhledat. K mému překvapení na mojebanka.cz je k dispozici pouze výpis za poslední měsíc a o ostatní výpisy musím požádat prostřednictvím „Žádosti o archivní výpisy“, která je však zpoplatněna nemalou částkou za každý výpis. Ach jo, napsal Tom.

Chyba banky – poplatek pro klienta…

Česká spořitelna udělala chybu a částku z příkazu k úhradě omylem místo správnému příjemci poslala někam jinam. Po našem upozornění nám byla položka vrácena na účet a teprve poté byla ČS částka odeslána správnému příjemci. Bankovní poplatky: 1) dva poplatky při odeslání na nesprávného příjemce (jeden za položku a druhý nevím za co – vždy účtují dva za pohyb), 2) další dva poplatky při vrácení chybně odeslané částky na náš účet, 3) další dva poplatky při odeslání platby správnému příjemci. Takže místo dvou poplatků nám strhli šest. Po naší reklamaci nám ze čtyř neoprávněně naúčtovaných poplatků vrátili na účet dva. Na reklamaci dalších dvou nám došly síly, neboť na poštovném a telefonátech jsme určitě prodělali více, než o kolik nás ČS ošidila, popsala svou zkušenost Alena K.

A není sama. Klientka Ada napsala: Obdržela jsem 3 SMS po 3,90 Kč za 3 neprovedené transakce kvůli nedostatku hotovosti na účtu v 5:50 ráno. V 6:30 byla hotovost na účet připsána (další informační SMS za 3,90 Kč) a všechny transakce proběhly v 7:20… No není to komické.

Odkaz pro hlasování:
http://www.bankovnipoplatky.com/…platek-2008/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).