Hlavní navigace

O bankovních poplatcích v Evropském parlamentu

„Přeshraniční operace budou jednou stejně drahé jako na národní úrovni“, říká mimo jiné europoslankyně Z. Roithová Patrik Nacher, www.bankovnipoplatky.com.

Sdílet

Minulý týden se na jednání Evropského parlamentu debatovalo o bankovních poplatcích a o zlepšení přístupu k zahraničním bankovním službám pro občany EU. Europoslankyně Zuzana Roithová při této příležitosti kritizovala banky v České republice. „Česká republika patří mezi země, která má jedny z nejvyšších bankovních poplatků z celé Evropské unie. Hůře je na tom už jen Polsko.“ Tento fakt poněkud překvapil europoslance z jiných zemí. O tomto tématu se bude jednat i v budoucnu.

Serveru www.bankovnipo­platky.com poskytla europoslankyně Zuzana Roithová exkluzivní interview na téma bankovních poplatků (http://www.bankovnipoplatky.com/…ithova-4918/).

Vzdělávání spotřebitelů

Rozvoj trhu a ochrana spotřebitele jsou pro EP prioritními tématy, což se prý chystá zohlednit i v legislativě: “Připravujeme legislativní podmínky pro plné spuštění Jednotného Euro platebního prostoru. Díky této iniciativě se stane přeshraniční převod peněz pro země používající Euro stejně snadný a za stejnou cenu jako převod na národní úrovni.“

A zlepšení se můžeme dočkat již příští rok, kdy členské státy musí do svého zákonodárství převzít již schválenou směrnici EU o platebních službách. Podle Zuzany Roithové se EU zaměřuje také na vzdělávání spotřebitelů ve finanční oblasti a například loni Evropský parlament schválil zprávu „O důvěře spotřebitele v digitálním prostředí“. Cílem je efektivnější využívání možností internetového bankovnictví, „důvěru občanů zvýší větší transparentnost a vzorová smluvní ujednání či charta práv pro digitální komunikaci a řada dalších mých návrhů.“, říká europoslankyně.

V rozhovoru Zuzana Roithová dále uvádí, že EU se již v minulosti zaměřila na přemrštěné ceny za používání platebních karet (EK přešetřuje dominatní postavení Mastercard a Visa na trhu EU). Podle europoslankyně může chování bank v poplatkové politice ovlivnit EP prostřednictvím právě legislativních změn, ale nepřímo. EU nebude nikdy zasahovat do cenotvorby. Více možností mají národní dozorové orgány a moc jich nevyužívají: “Bezprostřední možnost ovlivnění chování bank mají národní dozorové orgány, včetně České národní banky a Úřadu pro hospodářskou soutěž, a tady myslím máme doma rezervy,“ říká Zuzana Roithová.

Přenositelnost čísla zatím v nedohlednu

Problém českých bankovních poplatků je podle europoslankyně v tom, že „Češi platí za vše, za jakýkoliv úkon i sebenesmyslnější a přitom v zahraničí stačí zpravidla zaplatit jednou ročně paušál za vedení účtu a veškeré myslitelné standardní operace jsou pak zdarma.“

Pokud jde o přenositelnost čísla bankovního účtu, zatím to bohužel vypadá tak, že se ho jen tak nedočkáme. Problémem je zejména technické řešení, „přenositelnost čísla bankovního účtu považuji za vynikající řešení pro klienty, ale bohužel tento projekt má řadu překážek, kdy přenositelnost IBAN a BIC čísel není v současné době možná, protože obsahují jak kód země, tak i kód banky. Jediným řešením pro budoucnost je vytvoření novější verze těchto čísel, to ovšem bude mít značné administrativní náklady,“ uzavírá téma Zuzana Roithová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).