Vedle tradičně konstruovaných fondů lze najít i takové, které obohacují aktivní řízení portfolií o nové nápady a přinášejí vyšší výkonnost než trh. Několik takových podfondů distribuuje v ČR i skupina Pioneer Investments. Jejich portfolia jsou sestavena z menšího počtu akcií vybraných společností. Označení TOP v názvu fondu má vyjadřovat zaměření na nejlepší společnosti na trhu.
Proč dávat přednost TOP fondům před tradičnějšími produkty, které kopírují benchmark?
Těch důvodů je více. Jsou obecné i aktuální. Orientace na TOP fondy může být např. pro investory přínosem v situaci, kdy většinové názory v současné době očekávají nižší výkonnost akciových trhů. Podle nich vzhledem k nižší inflaci a menšímu růstu firemních zisků lze očekávat i jejich nižší výkonnost. Bylo-li by tomu tak, pak je třeba hledat hodnotu i jinde než jen v alokaci mezi sektory a v kopírování trhu. Kvalita výběru jednotlivých titulů by v tomto scénáři hrála důležitou roli a rozhodovala o výkonnosti vůči benchmarku.
Kolik podfondů typu TOP distribuuje vaše skupina v České a Slovenské republice a jaké další výhody tyto produkty přinášejí?
Skupina distribuuje na těchto trzích tři podfondy, z nichž každý je svým způsobem zajímavý. Chtěl bych upozornit zvláště na PF – TOP European Players, který vzbudil zaslouženou pozornost. Z výhod, které bych mohl zmínit navíc, je to skutečnost, že klient dostává vyšší objem manažerské práce za stejné manažerské poplatky jako u tradičních fondů. Např. v portfoliu Top European Players musí být podíl každé akcie minimálně o 1, 5% vyšší než v benchmarku. V některých akciích je až 4krát více majetku než v benchmarku. To představuje vyšší objem práce.
Jaké jsou podfondy, které máte na mysli, ve srovnání s konkurencí?
Charakteristickým znakem nejlepších fondů není jenom dosahování nadvýkonnosti, ale také stálost této nadvýkonnosti, což je minimalizace kolísání nadvýkonnosti vůči benchmarku. Pioneer Top European Players dosahuje v porovnání s konkurencí vyšší stability této nadvýkonnosti na tříleté periodě. Z celkového počtu 63 měsíců (srpen 2000 až září 2005) překonal ve 47 měsících příslušný benchmark.
Zdůraznil bych však i to, že s benchmarkem fondu je portfolio silně korelované i když ho nekopíruje. Podfond tedy roste nebo klesá s benchmarkem, ale konzistentně má vůči němu výkonnostní náskok. Volatilita podfondu je nižší než volatilita benchmarku i průměr konkurence.