Hlavní navigace

Nulová silniční daň pro CNG vozidla

Podle novely zákona o silniční dani jsou od Nového roku od silniční daně osvobozena ekologicky šetrná vozidla. Osvobození se vztahuje u vozidel s pohonem CNG na užitková a nákladní vozidla do 12 tun a všechna vozidla pro dopravu osob.

Sdílet

Provozovatelé autobusů městské hromadné dopravy a veřejné dopravy a podnikatelé využívající k pohonu vozidel stlačený zemní plyn, získají další podstatnou výhodu snižující náklady.

Vláda tak splnila další z úkolů, které si předsevzala v rámci Národního programu snižování emisí České republiky. Ten byl schválen již v červnu 2007 a kromě novelizace zákona o silniční dani zahrnuje i záměr přípravy Programu obnovy vozového parku veřejné správy za tzv. „čistá“ vozidla, kdy v roce 2014 by mělo být 25 % vozidel státní správy obměněno za „čistá vozidla“, mezi která samozřejmě vozidla s pohonem CNG patří.

Pokud chce ČR splnit cíle Evropské unie, které řeší ochranu ovzduší a také snižování spotřeby ropy a ropných produktů v dopravě, musí do r. 2020 zajistit nahrazení min. 10 % spotřeby klasických pohonných hmot zemním plynem. Pro podporu vývoje poptávky tímto směrem jsou postupně vytvářeny další pobídkové podmínky. Spalováním zemního plynu nevznikají pevné částice, karcinogenní aromáty a ani sloučeniny síry a emise ostatních škodlivin jsou oproti emisím ze spalování kapalných pohonných hmot výrazně sníženy. Vzhledem k ceně stlačeného zemního plynu, která je poloviční oproti ceně benzinu, a k vytváření dalších motivačních podmínek lze konstatovat, že toto palivo se stává dostupnou a velice zajímavou alternativou klasických kapalných PHM, prakticky to dosvědčuje i 90 % meziroční nárůst vozidel s pohonem CNG, říká Josef Kastl, generální sekretář ČPU.

Nárok na snížení sazby daně se v novém zákoně odvozuje od stáří vozidla. Na 48 % snížení sazby silniční daně budou mít nárok vozidla od jejichž první registrace neuplynulo 36 kalendářních měsíců, snížení sazby o 40 % se bude týkat vozidel po dobu následujících 36 měsíců a snížení sazby daně o 25 % se bude týkat vozidel po dobu dalších 36 měsíců. Snížení sazby daně se tak v závislosti na době od data první registrace dotkne v té či oné míře všech vozidel, od jejichž prvního zaregistrování neuplynulo 108 kalendářních měsíců, což je 9 let.

Růst zájmu o pohon CNG zcela jistě podpoří zájem výrobců vozidel a navazujících technologií, investorů o výstavby plnicích stanic i vlastníků stávajících čerpacích stanic o jejich vybavování stojany na CNG.

Novela zákona o silniční dani vysílá další jasný signál pro podnikatele, že vybavení vozových parků ekologicky šetrnými vozidly se vyplatí!

Vozy na CNG jezdí i řada známých osobností jako např. herec Pavel Nový, herečka a moderátorka Eva Aichmajerová, herec Martin Dejdar se sportovním týmem HC Olymp a další.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).