Hlavní navigace

Novým předsedou Finanční akademie soutěže Zlatá koruna se stal František Klufa

Finanční arbitr České republiky František Klufa vystřídal na postu předsedy Finanční akademie Zlaté koruny svého předchůdce v úřadě arbitra, Otakara Schlossbergera, který stál v čele Finanční akademie po dva předchozí ročníky. Byla tak potvrzena kontinuita, kdy do křesla předsedy Finanční akademie usedá respektovaná osobnost s významným postavením na domácí finanční scéně.

Sdílet

Touto všeobecně respektovanou osobností finanční arbitr ČR nepochybně je. Úlohou finančního arbitra, kterého na pětileté období volí Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, je mimosoudní řešení sporů v oblasti platebního styku a elektronických platebních prostředků. Arbitr vykonává svou funkci nezávisle a nestranně. Důležitým prvkem činnosti finančního arbitra je jeho otevřenost vůči veřejnosti a s tím související preventivní činnost spočívající v odstraňování překážek a nápravě přetrvávajích nedostatků.

„Funkci předsedy Finanční akademie jsem přijal s velikým potěšením, avšak i s velikou pokorou. Tato pokora pramení z toho, že se jedná o předsednictví v soutěži, kde jednotlivé produkty hodnotí odborníci z dané problematiky a tudíž výsledky v soutěži jsou skutečně fundované,“ říká František Klufa a dodává: „Mou snahou je podporovat vše, co může mít jednoznačný preventivní dopad ve prospěch ochrany spotřebitele na našem finančním trhu. Chci se proto podílet i na různých projektech zvyšování finanční gramotnosti a vzdělávání. Věřím, že k realizaci těchto cílů dopomůže i partnerství v soutěži Zlatá koruna.“

Dr. Ing. František Klufa se narodil 7.11.1969 v Českých Budějovicích. Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze (1992), dále studoval na Institut für Landtechnik Bonn (1995). Od roku 1995 pracoval v bankovnictví, mj. v ČSOB, Prager Handelsbank Frankfurt am Main, Schweizerische Bankgesellschaft Zurüch. V letech 2000 – 2003 byl regionálním ředitelem eBanky pro Jižní Čechy, v letech 2004 – 2007 ředitelem jihočeské oblastní pobočky Živnostenské banky. Funkci finančního arbitra zastává od 2. ledna 2008. Je ženatý a má dvě děti. K hlavním zájmům patří golf, tenis, hokej, lyžování, četba. Hovoří německy, anglicky, rusky.

Finanční akademie má statut nezávislé poroty, která na základě odborných kritérií hodnotí a vyhlašuje nejlepší finanční produkty roku na českém trhu. Produkty jsou rozděleny do 15 samostatných kategorií a každá kategorie se hodnotí zvlášť. V každé se také samostatně udílejí ceny. Finanční akademie kromě toho také každoročně vyhlašuje „Novinku roku“. Toto ocenění mohou získat produkty, které inovativním způsobem posouvají úroveň nabídky a přinášejí na trh nové podněty.

V letošním 6. ročníku soutěže Zlatá koruna bude více než stočlenná Finanční akademie, složená z ekonomů, ekonomických redaktorů a zástupců akademické sféry, významným způsobem posílena o nové členy.

„Našim cílem je vytvořit z Finanční akademie co nejreprezenta­tivnější fórum odborníků. Protože v našem záběru jsou všechny produkty z celé produktové škály na trhu, jde nám o to, abychom získali větší zastoupení skutečně fundovaných odborníků pro jednotlivé segmenty trhu. Myslím, že dobrou cestou je úzká spolupráce se všemi profesními asociacemi a sdruženími, od nichž vzešla řada podnětů, jak Finanční akademii vhodně doplnit, posílit její odborný kredit a zaručit větší objektivitu hodnocení. Máme již první nová jména, která reprezentují významné osobnosti na finančním trhu a jistě přispějí k ještě větší prestiži Zlaté koruny,“ říká Pavel Doležal, ředitel soutěže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).