Hlavní navigace

Nový trend trhu stavebního spoření: Opravy panelových domů

Až padesát procent nákladů za energii ušetří obyvatelé panelového domu po rekonstrukci a zateplení. Částka na splátku státem dotovaného úvěru poskytovaného stavební spořitelnou přitom obvykle nepřekročí platbu do fondu oprav. Stavební spořitelna Wüstenrot jen za prvních devět měsíců letošního roku tak na úvěrech na opravu panelových domů zrealizovala obchody za téměř 168 milionů korun.

Sdílet

Praha, 19. října 2004 – Ani po loňském boomu nezačal trh stavebního spoření stagnovat. Stavební spořitelny totiž obracejí svůj business k stále naléhavějšímu problému tuzemských nemovitostí – k opravám panelových domů. Jen za prvních devět měsíců letošního roku zaznamenala stavební spořitelna Wüstenrot nárůst zájmu o program Revit oproti stejnému období loňského roku o 60 procent.

Program financování rekonstrukcí panelových domů Revit nabízíme čtyři roky. Zájem se podstatně zvýšil v posledních dvou letech hlavně proto, že lidé poznali, že získat potřebné finance na vylepšení svého bydlení není tak obtížné. Pro zdevastované paneláky je tento program velmi výhodný – jejich majitelé mohou totiž požádat o čtyřprocentní státní dotaci, takže na úrocích z úvěru zaplatí ročně jen 2,9 procenta. Navíc splátky desetiletého úvěru se obvykle rovnají částce, kterou stejně obyvatelé domu platí do fondu oprav, ze kterého se úvěr platí, vysvětlila Jana Macháčková, vedoucí marketingu stavební spořitelny Wüstenrot.

Od začátku roku zrealizovala WSS na programu financování rekonstrukcí panelových domů Revit obchody v objemu 167,6 milionů korun. Program ale není výhodný jen pro panelové domy, které splňují podmínky pro udělení státní úrokové dotace. I ti, co musí zaplatit plnou výši úroků, totiž ušetří po rekonstrukci a zateplení domu až polovinu nákladů na energii. To je při stále rostoucích cenách energie pro bytová družstva velký impuls.

Česko je v této oblasti velmi specifické. Rychlá panelová výstavba měla v druhé polovině dvacátého století zelenou. Nová sídliště vyrůstala jako houby po dešti, ale od jejich kolaudace do nich téměř nikdo neinvestoval – na nemovitostech je to proto vidět a i jejich tržní cena jde dolů, upřesnila Jana MacháčkováWSS.

Podle realitních odborníků se rekonstrukcí byty zhodnotí až o deset procent a dají se i mnohem lépe prodat. Jediné, co dokáže zvýšit ceny panelových bytů ať družstevních, nebo osobních, je právě jejich rekonstrukce – bytu i domu. Každý by měl rád byt v opraveném domě. Spousty panelových domů byly komunisty stavěny pouze na dobu určitou, na což se dnes zapomíná. Jejich životnost lze udržet jen kvalitními opravami. Ve zrekonstruovaném domě se srovnatelný byt o mnoho lépe prodává. Byt se může zhodnotit rekonstrukcí domu i jeho zateplením a následnou úsporou přibližně o pět až deset procent, uvedl Marek Veselý, spolumajitel realitní kanceláře Eurobyty.

Program financování rekonstrukcí panelových domů je velmi variabilní a bytová družstva stejně jako společenství vlastníků snadno výběr vhodného produktu přizpůsobí svým finančním možnostem. Výše měsíční splátky se pohybuje podle výše akontace. Navíc byt není zárukou za úvěr, takže ani jeho případnému prodeji nic nebrání, uzavřela Jana Macháčková, vedoucí marketingu stavební spořitelny Wüstenrot.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).