Hlavní navigace

Nový ČSOBP Index škod z povinného ručení: Největší nárůst nehodovosti měli řidiči ze severních Čech

[Tisková zpráva] U řidičů z Ústeckého kraje v loňském roce nejvíce stoupla pravděpodobnost, že zaviní dopravní dohodu.

Sdílet

Vyplývá to z nově zveřejněného ČSOBP Indexu škod z povinného ručení, jímž ČSOB Pojišťovna porovnává, jak se liší frekvence pojistných událostí z povinného ručení u motoristů z jednotlivých okresů republiky.

„Relativně dobrou zprávou je, že v průměru za celou republiku zůstalo loni riziko vzniku dopravních nehod zhruba na stejné úrovni jako v roce 2008. Špatná zpráva naproti tomu je, že v některých částech země, zvláště pak na severu Čech, jezdí nyní řidiči osobních aut mnohem neukázněněji než dříve a riziko, že zaviní nehodu, roste,“ uvedl Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

CSOBpoj_tab1

Největší zhoršení loni nastalo u řidičů z Děčína, Mostu a Ústí nad Labem a tyto tři okresy se také řadí do desítky nejrizikovějších okresů v republice. Žebříčku okresů s největší pravděpodobností, že zdejší řidiči zaviní nehodu, sice i nadále vévodí Praha, Ústí nad Labem se však již vyšplhalo na nelichotivé druhé místo. Dva zástupce (Ostravu a Karvinou) má v top ten okresů s nejvyšší nehodovostí také severní Morava.

Naproti tomu nejbezpečněji jezdí dlouhodobě majitelé osobních aut z východních Čech, Vysočiny a také z některých středočeských okresů. Primát okresu s nejnižším podílem počtu zaviněných nehod získali v roce 2009 stejně jako v roce předchozím motoristé z Rychnovska. Nejlepší zlepšení oproti roku 2008 zaznamenala ČSOB Pojišťovna u motoristů z okresů Praha-východ, Kutná Hora a Plzeň-město.

Celkem za celou ČR dosáhl loni ČSOBP Index hodnoty 5,87, což znamená, že v průměru zavinil nehodu z povinného ručení každý sedmnáctý majitel osobního auta. Na konci roku 2009 bylo u ČSOB Pojišťovny pojištěno 353 tisíc vozidel.

ČSOB Pojišťovna propočetla rizikovost i pro pojistné události způsobené majiteli motocyklů. Pověst řidičů s největší frekvencí škod si dlouhodobě udržují motorkáři z Kladna, tradičně vysoké jsou také hodnoty ČSOB Indexu v případě Mladé Boleslavi, Příbrami a dalších okresů. Nižší hodnoty ČSOBP Indexu v porovnání s osobními automobily přitom neznamenají, že by motocyklisté byli méně rizikovými řidiči, ale souvisí s tím, že ve skupině dvoustopých vozidel jsou početně zastoupeny i malé motocykly, řada z nichž je provozována jen sporadicky. Statistiky konstruované pouze pro majitele silných motorek ukazují, že v této skupině vozidel se situace rok od roku zhoršuje.

CSOBpoj_tab2
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).