Hlavní navigace

Novoroční nadílka na trhu RM S

První týden roku 2006 byl ve znamení růstu většiny titulů.

Sdílet

S otázkou, co přinese na kapitálovém trhu příchod Nového roku, se po bujaré silvestrovské noci probudili mnozí investoři. Odpověď jim přineslo hned pondělní obchodování, kdy většina titulů zaznamenala mírný růst. Za posilováním stojí celkově pozitivní nálada na trhu, kdy po rekordním růstu akciových indexů v roce 2005 (index RM SYSTÉMU PK 30 posílil za rok 2005 o 63%).

Není možné předpovědět přesný vývoj cen akcií v následujícím roce, ale na základě známých skutečností očekává část analytiků mírné posilování cen akcií i v roce nadcházejícím, které pravděpodobně nebude tak rychlé jako v roce 2005. publikované odhady analytiků se pohybují kolem zhodnocení 20% a za příčinu tohoto rostoucího trendu jsou považovány pozitivní vývoj české ekonomiky, příliv zahraničních investic do ČR a tím vrůstající obliba středoevropského regionu.

Vývoj ceny akcií mohou také výrazně ovlivnit nečekané výsledky voleb do Poslanecké sněmovny a případné nejasnosti ohledně směřování nové vlády.

Nový rok začaly nejlépe akcie ČEZu, které při pondělním zahajovací ceně 738 Kč posílily až k úterním rekordním 783,5 Kč, poté následovala korekce zpět 741 Kč, za kterou stálo pravděpodobné vybírání zisků, konec týdne pak zastihl akcie ČEZu u hranice 760 Kč. Důvodem neutuchající obliby této emise je její hospodářská prosperita a pokračující akviziční politika, kterou se společnost snaží rozpustit silné zisky, které skupina v současné době tvoří.

Unipetrol se tento týden na trhu RM S obchodoval v pásmu 231 Kč až 244 Kč a týden uzavřely na aukční ceně 241 Kč. Výhled pro Unipetrol na rok 2006 klade mnoho otázek… Například jak společnost využije možné spolupráce a synergických efektů s novým majoritním vlastníkem, polským PKN Orlen, který chce i v tomto roce pokračovat v akviziční politice, na kterou vyčlenil v přepočtu 107 mld. Kč. Do jaké míry se mu výše zmíněné bude dařit a do jaké míry ovlivní soudní spory s Agrofertem kurs akcie bude bohužel známo až zase v roce příštím.

Nejvíce ziskový titul loňského roku, akcie Vítkovic, které během několika měsíců posílily až o 480% začaly rok 2006 stagnací kolem 275 Kč, týden uzavíraly na 273 Kč za akcii. Akcie Vítkovic se obchodují pouze na „Volném trhu RM S“, stejně tak jako Mittal Steel Ostrava (tento týden za 2 550 Kč) a Třinecké železárny (1 825 Kč).

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).