Hlavní navigace

Novinky uplynulého týdne na trhu RM-SYSTÉM: vše o ČEZu, Unipetrolu a letargie s Telefónicou O2

Velkou úlevou pro akciový trh bylo poměrně razantní snížení amerických úrokových sazeb. Základní úroková sazba klesla o 50bps na 4,75%. FED tímto krokem čelí hypoteční krizi, která poslední dobou hýbe celým kapitálovým trhem. Většina akciových titulů měla den po snížení sazeb zelenou, přesto růst kurzů českých titulů nebyl tak razantní, jako v zahraničí.

Sdílet

O více než 1,5% vzrostl v průběhu týdne kurz akcií ČEZu. Stát i tento týden pokračoval v prodeji vlastních akcií. Celkem klesl podíl státu na celkovém počtu akcií ČEZu o 0,44%. Dohromady již stát za prodané akcie utržil přes 2,5 mld. Kč.

Ožehavá otázka liberalizace evropského energetického trhu je pro ČEZ spíše zprávou pozitivní. V tomto týdnu představila Evropská komise třetí liberalizační balíček předpisů, jehož součástí je i odprodej přenosových soustav. V ČR vlastní přenosovou soustavu ČEPS, proto rozhodnutí dopadne spíše na konkurenty ČEZu.

Od příštího roku zdraží ČEZ cenu elektřiny o 14,4% pro podniky a o 9 – 10% pro domácnosti. Toto zvýšení bylo předem očekávané, a proto nemělo na obchodování s akciemi ČEZu větší dopad. Titul ukončil týden na kurzu 1 122 Kč.

O více než 3,5% vzrostl v průběhu týdne kurz akcií Unipetrolu. Důvodem bylo zejména uklidnění situace v zahraničí po snížení amerických úrokových sazeb. Zajímavou informací je koupě 6,5% podílu v Unipetrolu finanční skupinou J&T. Prodejní stranou byl KKCG Investments, patřící do skupiny Karla Komárka. Titul týden uzavřel na 297,60 Kč.

Téměř beze změny se v uplynulém týdnu vyvíjelo obchodování s akciemi Telefónicy O2. Titul se již obchoduje bez nároku na letošní dividendu a kurz se ustálil v pásmu kolem 555 Kč. Týdne uzavřel na 556,30 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).