Novinkou letošního roku na trhu komerčních nemovitostí jsou aktivní elektronické aukce

PRAHA, 22. března 2007 – O polovinu kratší dobu prodeje a až o třetinu vyšší cenu nabízí prodávajícím novinka na trhu komerčních nemovitostí: aktivní elektronická aukce. Společnost AAAINDUSTRY.CZ začala jako první na českém trhu nabízet prodej nemovitostí kombinovaný s internetovou aukcí. V zahraničí je v současnosti podobný postup zcela běžný. Poptávka po této formě prodeje stoupá i v Česku. Elektronická aukce bude trendem letošního roku.

Sdílet

„Komerční nemovitosti jsou velmi specifické jak z hlediska možného využití, tak velikosti či stavu. To je důvod, proč se nabídka jen obtížně setkává s poptávkou. Prodeje často trvají i déle než rok. Standardní postupy často selhávají. Na počátku je obvykle nadsazená cena a pasivní přístup k prodeji. Nabídka se mine s potenciálními investory a po nějaké době začne prodávajícího tlačit faktor času. Postupně snižuje cenu a daná nemovitost začíná mít na trhu pověst ležáku. Ve finále se nemovitost prodá pod cenou, kterou by o rok dříve byli ochotni zaplatit jiní investoři,“ uvedl ředitel společnosti AAAINDUSTRY.CZ Přemysl Vávra.

Podle Vávry je aktivní elektronická aukce cestou ze začarovaného kruhu. Klíčové je oslovit potenciální investory atraktivní nabídkou. To spočívá v kvalifikovaném popisu nemovitosti a zejména v nastavení zajímavé vyvolávací ceny – minimálně 20 procent pod odhadem tržní hodnoty. Nabídka pak musí být doručena co nejširšímu okruhu potenciálních investorů. Zájemci podepíší smlouvu o dražbě a složí jistinu. V určený den a hodinu se přihlásí prostřednictvím internetu do aukce a licitace může začít. Prodávající získává právo uzavřít s vítězem aukce kupní smlouvu.

„Výhody jsou zřejmé: doba prodeje se zkrátí až o polovinu oproti běžnému standardu a dosáhne se vyšší ceny. Obvykle se cena nemovitosti podstatně zvýší, může to být i o více než třicet procent oproti vyvolávací cifře. Prodávající si může být jist, že získal v daném okamžiku maximální možný výnos,“ dodal Přemysl Vávra.

Stejně výhodná je elektronická aukce i pro dlužníky a bankovní ústavy. Realizace zástav je totiž v Česku stále poměrně složitá. Zkušenosti hovoří jasně: pokud nemovitost prodává správce konkursní podstaty, je dosažená cena nižší, odhadem o dvacet procent oproti tržní hodnotě. Organizátor elektronické aukce navíc zajistí finanční investory, kteří nemovitost odkoupí, ale současně nabídne původnímu vlastníkovi její další užívání formou nájmu.

„Jde vlastně o určitou formu finanční restrukturalizace. Zcela jistě nepůjde o masovou záležitost, podle našich odhadů může být v celé republice vhodných větších obchodních případů maximálně stovka ročně. Jakmile se ale taková forma prodejů stane obecně známou, lze její použití rozšiřovat i na menší objekty – například prostory zadlužené cukrárny,“ uzavřel Přemysl Vávra, ředitel společnosti AAAINDUSTRY.CZ.

Aktivní elektronická aukce nijak podstatně nezvyšuje náklady ve srovnání se standardním způsobem prodeje. V případě uzavření exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy jsou dokonce náklady nižší až o 20 procent, přičemž se platí až po úspěšném dokončení prodeje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).