Hlavní navigace

Novinářská cena „Writing for CEE“ v evropském „superroce“ 2009

Pošesté udělí novinářskou cenu „Writing for CEE“ (Central and Eastern Europe) Rakouská tisková agentura APA a Bank Austria – člen skupiny UniCredit Group, a to v evropském „superroce" 2009. Nejenže se v letošním roce ve všech 27 členských státech EU konají volby do Evropského parlamentu, ale připadá na něj také 20. výročí pádu železné opony a 5. výročí doposud největšího rozšíření Evropské unie o celkem deset nových zemí.

Sdílet

Agentura APA a Bank Austria – člen skupiny UniCredit Group – pošesté vyhlašují novinářskou cenu

Žurnalistům z evropských zemí je letos opět určena výzva k podávání přihlášek do soutěže o cenu „Writing for CEE“, k níž náleží také finanční odměna ve výši 5.000 EUR. Novinářská cena si klade za cíl povzbudit žurnalisty, aby se zabývali problematikou evropské integrace. Organizátoři akce nicméně zdůrazňují, že nejde o ocenění v rámci EU, nýbrž o „evropskou cenu, která se orientuje především na střední, východní a jihovýchodní Evropu“, objasňuje předseda poroty Ambros Kindel, vedoucí zahraničně-politické redakce agentury APA.

Soutěžní práce, které byly nebo budou uveřejněny v období od 1. srpna 2008 do 31. července 2009, lze přihlašovat do 31. července 2009. Vítány jsou stejně tak přepisy prací z rozhlasu, televize a internetu. Vítěz bude vyhlášen a cena předána během galavečera ve Vídni na konci roku 2009.

Členy mezinárodní poroty jsou: Jiří Pehe, bývalý poradce někdejšího presidenta České republiky Václava Havla, slovenský žurnalista Michael Berko, rakouská konzultantka v oblasti komunikací Ildiko Füredi-Kolarik, slovinský spisovatel Jože Hudeček, polský žurnalista Igor Janke, maďarská rozhlasová žurnalistka Júlia Váradi, mluvčí pro SVE Bank Austria Silvana Lins a Ambros Kindel.

V roce 2008 putovala cena do rukou rozhlasové žurnalistky Anny Koktsidou, která se narodila v Řecku a vyrůstala v Německu. Ocenění získala za svou reportáž nazvanou „Noví cizinci – Řecko a jeho imigranti“, jež byla vysílána v červnu 2008 celostátní německou zpravodajskou rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk. Porota dospěla k závěru, že dynamická reportáž o osudech uprchlíků a migrantů na vnější hranici EU má vysoce aktuální vyznění také pro „střed Evropy“.

Všechny soutěžní práce musí být odevzdány v původním jazyce a zároveň v překladu do angličtiny, spolu s životopisem autora. Informace o formuláři přihlášky k účasti v soutěži o cenu „Writing for CEE“ si lze stáhnout z internetové adresy http://www.apa.at/cee-award.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).