Hlavní navigace

Novela zákona o DPH pomáhá leasingu – UniCredit Leasing okamžitě upravil nabízené finanční produkty

Změny plynoucí z novely Zákona o DPH, které vstoupily v platnost 1. dubna letošního roku, se dotýkají především osobních automobilů do 3,5t. Všemi očekávanou změnou je možnost odpočtu DPH pro plátce této daně při pořízení všech typů osobních automobilů. V případě financování leasingem nebo úvěrem je tuto novinku možné uplatnit na všechny automobily předané do užívání po 1. dubnu 2009.

Sdílet

Tato novelizace přináší několik dalších změn, které znamenají snížení nákladů na pořízení automobilu. Je to například změna výpočtu pojistného z ceny bez DPH, díky které se sníží splátky pojistného nebo zrušení dvojího zdanění DPH u operativního leasingu. Dále dochází díky novelizaci Zákona o dani z příjmu ke snížení minimální doby trvání smlouvy o šest měsíců u finančního leasingu.

Možnost odpočtu DPH u všech typů osobních automobilů má v případě financování nákupu leasingem nebo úvěrem ještě další pozitivní souvislosti, které ovlivňují celkovou výši měsíční splátky, řekl Jiří Vintr, manažer Řízení produktů UniCredit Leasing. „Klienti, plátci DPH, tak ušetří nejen díky odpočtu DPH z pořizovací ceny vozu, ale i snížením splátky pojistného, které se nově vypočte z pořizovací ceny bez DPH nebo zrušením dvojího zdanění daní z přidané hodnoty u operativního leasingu,“ upřesnil Jiří Vintr. Je však důležité připomenout, že uvedené změny se dotýkají až automobilů, které jsou klientům předávány po 1. dubnu 2009. U všech typů produktů jsme zaznamenali vyčkávání klientů na období po vstupu novely Zákona o DPH v platnost, dodává Jiří Vintr. Samozřejmě i nadále platí možnost pro podnikatele z řad malých a středních podniků pro všechny produkty využít zvýhodněné financování s podporou Evropské investiční banky.

Změny plynoucí z novely Zákona o DPH resp. Zákona o dani z příjmu, které pozitivně ovlivňují financování leasingem nebo úvěrem:

  • možnost uplatnění odpočtu DPH pro plátce DPH u všech osobních automobilů předaných klientům po 1. dubnu 2009
  • změna základu pro výpočet pojistného – z ceny bez DPH, snižuje platbu za pojištění
  • zrušení dvojího zdanění DPH u operativního leasingu osobních automobilů sníží měsíční splátky nájemného; dříve byly splátky nájemného vypočteny z ceny včetně DPH a dále zdaněny sazbou DPH jako nájemné; nyní jsou splátky vypočteny z ceny bez DPH a dále zdaněny sazbou DPH jako nájemné
  • snížení minimální doby splácení finančního leasingu o 6 měsíců u 2. a 3. odpisové skupiny zmírňuje nepoměr mezi efektivní dobou používání například automobilu a délkou daňových odpisů; nově je minimální doba trvání smlouvy o finančním leasingu stanovena pro 2. odpisovou skupinu (zahrnuje osobní automobily) na 54 měsíců a pro 3. odpisovou skupinu na 114 měsíců.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).