Hlavní navigace

Nové automaty usnadní nákup jízdenek

České dráhy umístily na svých nádražích patnáct nových automatů, které umožňují nákup jízdenek do všech vlaků a stanic ČD za zákaznické, obyčejné a skupinové jízdné. Cestující si tak ušetří čekání u pokladen.

Sdílet

Vůbec první pětice automatů nové generace začala fungovat v Brně na hlavním nádraží. Další automaty najdou cestující ve stanicích Olomouc hl.n., Ostrava hl.n., Ostrava-Svinov, Praha-Holešovice a Pardubice hl.n. Na každém z těchto nádraží jsou dva terminály, brzy k nim ale přibudou další například v Přerově nebo Prostějově.

Základním smyslem je usnadnit cestujícím nákup jízdních dokladů a ušetřit jim čekání u pokladen. Pro nákup jízdenek potřebují čipovou In-kartu/Rail plus, kterou lze proměnit v elektronickou peněženku nabitím u pokladní přepážky. Na kartu si zákazník vloží libovolné množství peněz, minimálně 100 a maximálně 4000 korun (ekvivalent 150 euro). „Vlastní nákup jízdenek je pak velmi snadný,“ říká Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy ČD. „Stačí položit In-kartu na označené místo a dále se řídit pokyny na obrazovce. Automat se ovládá pomocí dotykové obrazovky.“

V rámci zkušebního provozu je možné v automatu nakupovat jednosměrné a zpáteční jízdenky pro 2. třídu do všech stanic Českých drah. Druh jízdného je vždy automaticky přednastaven v závislosti na aplikaci na In-kartě/Rail plus (In-zákazník, In-junior a In-senior), ale cestující ho může změnit na obyčejné, zvláštní (včetně žákovského) nebo skupinové jízdné a koupit ze své elektronické peněženky jízdenku pro kohokoliv ze svých známých nebo příbuzných. Automat sám provede optimalizaci jízdného a podle zadaných údajů nabídne zákazníkovi nejvýhodnější jízdné.

Automat navíc umožňuje vyzvednutí jízdenky eLiška zakoupené předem prostřednictvím internetu v eShopu ČD na adrese www.eshop.cd.cz a v den odjezdu také nákup jízdenky eLiška přímo v automatu. Kromě toho cestující v automatu získá informace o své In-kartě, například druh zakoupené aplikace s dobou její platnosti, zůstatek peněz v elektronické peněžence nebo přehled posledních transakcí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).