Hlavní navigace

NOVÁ STRUKTURA BURZOVNÍCH INFORMACÍ OD 1. LEDNA 2002

Sdílet

Tisková zpráva burzy č. 132 z 28. prosince 2001

Od 2. ledna 2002 zahajuje burza distribuci informací z obchodování v nové podobě. Nová struktura vychází z průběžné standardizace burzovních produktů podle direktiv EU a standardů Světové federace burz (FIBV) a zahrnuje též požadavky dané připravovanou vyhláškou Ministerstva financí, která stanoví formu, lhůtu a způsob uveřejňování kurzů instrumentů kapitálového trhu v souladu s § 8b zákona č. 591/1992 Sb., o cenných papírech.

Změny, které nová struktura burzovních informací (kurzovního lístku) přináší, směřují především k přehlednějšímu uspořádání informací, oddělení souborů s informacemi z obchodování od informací o cenných papírech a sjednocení struktur pro promptní a derivátový trh.

Z důvodu vyšší přehlednosti je výrazně odlišen oficiální kurzovní lístek od dalších doplňujících údajů. Oficiální kurzovní lístek tak tvoří pouze informace obsažené v hlavním souhrnném souboru, který se zveřejňuje odděleně od ostatních informací. Nově se také rozlišují informace o obchodech uzavřených na burze (tzv. obchody obchodního systému) od informací o obchodech registrovaných na burze (tzv. ostatní obchody členů burzy). Do objemů obchodů registrovaných na burze jsou zahrnuty nejen blokové obchody, ale i obchody uzavřené ve SPAD bez povinnosti tvůrců trhu.

Burza seznámila všechny odběratele burzovních informací s touto změnou již v červnu t.r. a poté na ni několikrát znovu upozornila. Pro zkušební účely členů burzy a dalších odběratelů je nová struktura burzovních informací distribuována již od 1. října 2001 souběžně se stávající strukturou burzovních informací. Od 1. ledna 2002 proto burza přechází na distribuci pouze nové struktury burzovních informací.

Uvedené změny se od 2. ledna 2002 promítnou i na internetových stránkách burzy a ovlivní také informace z obchodování na burze publikované v příloze Hospodářských novin.

Ing. Vladimír Ezr
Burza cenných papírů Praha, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).